Nowości w dopłatach bezpośrednich od 2015?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 02 stycznia 2015 16:11

Proponowana ustawa o płatnościach bezpośrednich zawiera kilka nowości. Dowód? Od 2015 r. będzie zazielenienie, płatność dodatkowa do pierwszych ha, płatności do zwierząt oraz do upraw i zwiększone dopłaty dla młodych rolników - informuje www.farmer.pl.

Potwierdzają się wcześniejsze plany i informacje -  w przyszłym roku będą następujące płatności obszarowe:

- jednolita płatność obszarowa,

- płatność za zazielenienie,

- płatność dla młodych rolników,

- płatność dodatkowa 

-  i płatności związane do powierzchni upraw. 

Przygotowany projekt ustawy dotyczącej tego tematu został 30 grudnia 2014 r. przyjęty przez rząd. 

Płatności obszarowe będą przysługiwały do działki rolnej znajdującej się na gruntach będących kwalifikującymi się hektarami, posiadanej 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tych płatności, o powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha. W przypadku beneficjenta płatności związanych do zwierząt, płatności bezpośrednie mogą zostać przyznane również wtedy, gdy łączna powierzchnia gruntów rolnych będących w jego posiadaniu jest mniejsza niż 1 ha. W takim przypadku stosuje się jednak próg kwotowy, który wynosi 200 EUR.

Nowością jest płatność dodatkowa - przysługuje do powierzchni gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do jednolitej płatności obszarowej będących w posiadaniu rolnika: nie większej niż 30 ha oraz pomniejszonej o 3 ha.

Będzie obowiązywało zazielenienie – i dodatkowa płatność z tego tytułu. W ramach zazielenienia będą obowiązywać, wielokrotnie omawiane przez Farmera:

- dywersyfikacja upraw

- utrzymanie TUZ

- i obszarów proekologicznych.

Nowością jest podwyższona płatność dla młodych rolników: płatność ta przysługuje do powierzchni gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do jednolitej płatności obszarowej będących w posiadaniu tego rolnika nie większej niż 50 ha.

Płatności związane do powierzchni upraw przysługują do uprawy w plonie głównym roślin wysokobiałkowych, ziemniaków skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, chmielu, owoców miękkich (truskawek lub malin), lnu lub konopi włóknistych. Płatności związane do powierzchni upraw ziemniaków skrobiowych, buraków cukrowych i pomidorów są przyznawane rolnikowi, jeżeli zawarł umowę na daną uprawę.

Wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu składa się w terminie od dnia 15 marca do dnia 15 maja.

Teraz projektem zajmie się Sejm. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM