Nowe środki na rekompensaty w 2015 r. Jest propozycja Brukseli

Autor: rmf24.pl / media 12 grudnia 2014 17:21

Nowe środki na rekompensaty w 2015 r. Jest propozycja Brukseli fot. shutterstock.com

Jak podało radio RMF FM, około 150 tysięcy ton polskich jabłek i gruszek oraz około 18 tysięcy ton warzyw zostanie objętych unijnym wsparciem w ramach kolejnej transzy rekompensat dla rolników poszkodowanych z powodu rosyjskiego embarga. Nową propozycję pomocy przedstawiła Komisja Europejska. Jeszcze w tym miesiącu zamierza opublikować rozporządzenie w tej sprawie w unijnym dzienniku ustaw.

- Pieniądze będą do dyspozycji od przyszłego roku. Jeżeli chodzi o jabłka i gruszki, to Polska zgarnie większość dostępnej puli. To zdecydowanie więcej niż we wrześniu, gdy Komisja ukarała Ministerstwo Rolnictwa za składanie zawyżonych wniosków na pierwszą transzę pomocową. Wówczas na warzywa w ogóle nie przyznała wsparcia polskim producentom, natomiast na jabłka i gruszki - dosłownie znikomą ilości, bo zaledwie 18 tys. ton - czytamy w serwisie rmf24.pl.

Jak powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan, podjęte już kilka miesięcy temu nadzwyczajne działania w związku z wprowadzeniem przez Rosję embarga złagodziły presję na rynku owoców i warzyw w UE. - Jednak w przypadku niektórych produktów i w niektórych regionach utrzymuje się presja na obniżkę cen. Dlatego trzeba nadal zapewniać pomoc dla tego sektora także w przyszłym roku, aby dać zabezpieczenie producentom, którzy dotąd nie zdołali znaleźć alternatywnych rynków zbytu - oświadczył Hogan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM