Nowe Prawo wodne może wejść w życie później niż 1 stycznia 2017 r.

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 15 grudnia 2016 08:25

Nowe Prawo wodne może wejść w życie później niż 1 stycznia 2017 r. fot. shutterstock.com

Jak dowiedział się www.portalspozywczy.pl, zapowiadany na 1 stycznia 2017 r. termin wejścia w życie ustawy Prawo wodne może ulec przesunięciu ze względu na - jak tłumaczy resort środowiska - "ze względu na szeroki, nowy zakres uregulowań".

Ministerstwo Środowiska poinformowało www.portalspozywczy.pl, że prace nad projektem ustawy Prawo wodne, ze względu na szeroki, nowy zakres uregulowań, w szczególności dotyczący utworzenia nowej struktury organizacyjnej gospodarowania wodami, zasad udostępniania składników Skarbu Państwa związanych z gospodarowaniem wodami oraz zasad ponoszenia opłat za usługi wodne, wymagają szczególnej staranności. Jak dodano, jest to niezbędne dla osiągnięcia klarowności przepisów prawa oraz uniknięcia kolizji z postanowieniami obowiązujących odrębnych ustaw.

- Biorąc pod uwagę bieżący stan zaawansowania prac nad projektem Prawa wodnego, jak i zakres planowanej reformy gospodarowania wodami, termin wejścia w życie nowej ustawy – Prawo wodne może ulec przesunięciu, w stosunku do pierwotnie planowanego na dzień 1 stycznia 2017 r. - poinformowała naszą redakcję Joanna Józefiak, radca Ministra Środowiska.

Ustawa Prawo wodne przyniesie szereg konsekwencji dla branży spożywczej w Polsce. Początkowe stawki zaproponowane przez resort środowiska w kwietniu br. mocno zaskoczyły firmy, które nawet otwarcie mówiły, że nowa regulacja „utopi” polski przemysł żywnościowy. Po konsultacjach, w październiku br. udało się ustalić, że nowe stawki za pobór wody do produkcji żywności i napojów wyniosą 70 gr za 1 m3 - bez względu na rodzaj pobieranej wody (producenci napojów w przeważającej ilości korzystają z wód podziemnych). Jest to stawka niższa od tej, która obowiązuje w Czechach i Niemczech, choć to jednak wciąż 7 razy więcej niż np. firmy napojowe płacą obecnie.

Nowe regulacje - mimo początkowych zapowiedzi - mają ominąć rolników.

Więcej na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM