Nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zamrozi obrót ziemią

Autor: Newsweek 12 lutego 2016 14:02

Nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zamrozi obrót ziemią Nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rynku rolnego w praktyce zamrozi obrót ziemią w Polsce i otworzy drogę do nacjonalizacji gruntów/ fot. shutterstock

Nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rynku rolnego w praktyce zamrozi obrót ziemią w Polsce i otworzy drogę do nacjonalizacji gruntów – wynika z projektu przygotowanego przez resort rolnictwa - informuje Newsweek.

Nowa ustawa, która ma chronić polską rolę po wygaśnięciu okresu ochronnego, eliminuje z grona potencjalnych kupców nie tylko cudzoziemców, ale także 90 proc. Polaków. Jak mówi adwokat Agnieszka Wojciechowska, ekspert od rynku nieruchomości na łamach Newsweeka, w świetle ustawy ziemię będzie mógł nabywać zasadniczo tylko rolnik indywidualny, ale bycie rolnikiem indywidualnym to nie jedyny warunek stawiany przy kupnie.

Dodaje, że osoba, która kupi ziemię, musi zobowiązać się, że będzie osobiście prowadzić na niej gospodarstwo przez 10 lat, bez możliwości dzierżawy. Jak mówi Wojciechowska w Newsweeku, rodzi to pytanie o zgodność ustawy z Konstytucją, która chroni prawo własności i gwarantuje m.in. możliwość rozporządzania nieruchomością a nadto wolność w wyborze miejsca zamieszkania..

To jednak nie wszystko. Nie dość, że kupiec będzie związany z nabywaną ziemią, to jeszcze musi być związany z okolicą, w której ziemię kupuje. Wedle ustawy niezbędnym jest, by pięć lat przed transakcją mieszkał na terenie tej samej gminy co nabywane pola. Możliwość uchylenia któregokolwiek z tych warunków będzie mieć Agencja Nieruchomości Rolnych. 

Czytaj więcej w Newsweeku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM