Niskie ceny wiśni nie są wynikiem zmowy?

Autor: Polskie Radio 08 sierpnia 2016 12:03

Niskie ceny wiśni nie są wynikiem zmowy? Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji przyjrzy się temu, czy niskie ceny wiśni nie są wynikiem zmowy / fot. shutterstock

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji przyjrzy się temu, czy niskie ceny wiśni nie są wynikiem zmowy. Wnioskował o to minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel - podaje Polskie Radio.

Jak mówi rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch, do tej pory, za każdym razem po przeprowadzonej analizie wynikało, że raczej są to ruchy cenowe będące efektem zachowań rynkowych, a nie zmowy cenowej. Dodaje, że to jest dość rozdrobniony rynek i zazwyczaj przy takim rozdrobnionym rynku prawdopodobieństwo wystąpienia kartelu jest dość sporadyczne.

To jednak nie znaczy, że problemu nie ma, zaznacza Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Według Boguty, mniejsi skupujący sprawdzają ceny na stronach internetowych większych skupujących i do tego się dostosowują. Raczej należy na to patrzeć jako na sytuację, która w zglobalizowanym świecie powoduje, że na kimś trzeba zarobić, a najłatwiej zarobić na najsłabszym, czyli na producencie, konsumencie czy pracowniku. 

Więcej w Polskim Radiu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM