Niewiele grup składa wnioski o dotacje na realizację programów operacyjnych

Autor: Agrobiznes TVP 09 stycznia 2015 09:51

Niewiele grup składa wnioski o dotacje na realizację programów operacyjnych fot. shutterstock.com

Są pieniądze, nie ma chętnych. Tylko 10 na 150 organizacji producenckich będzie realizować w tym roku tzw. programy operacyjne. Dlaczego nie ma zainteresowania unijnym wsparciem i czy jest szansa na poprawę sytuacji – zastanawiano się w programie "Agrobiznes" w TVP.

Programy operacyjne to rodzaje biznesplanów, na realizacje których można dostać 60 proc. dofinansowania. O dotacje mogą ubiegać się organizacje producenckie, czyli takie, które zrealizowały etap dochodzenia do uznania.

Jak poinformował Paweł Żuk z ARiMR w programie "Agrobiznes", dotychczas dziewięć uznanych organizacji producentów otrzymało ogółem wsparcie w wysokości 17 mln zł z tytułu wdrażania programów operacyjnych.

Zwrot dotyczy wydatków na inwestycje związane np. z planowaniem produkcji i dostosowaniem jej do wymogów rynkowych. Obowiązkowe jest zaplanowane dwóch działań związanych z ochroną środowiska. Organizacje mogą także wdrażać działania związane ze szkoleniami i doradztwem czy działaniem w warunkach kryzysu.

Co ciekawe, inwestycje mogą dotyczyć także inwestycji w gospodarstwach, czyli np. wydatków na nowe nasadzenia.

Dlaczego więc nie ma zainteresowania unijnym wsparciem? Zdaniem przedstawicieli grup producenckich, dotychczasowe działania ARiMR, czyli nagminne odrzucanie wniosków organizacji producenckich, skutecznie odstraszyło je od składania nowych.

O kolejne dotacje na realizowanie programów operacyjnych grupy producenckie będą mogły ubiegać się we wrześniu 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM