Niejasne zasady pomocy doradców z ODR przy wypełnianiu wniosków o dopłaty

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 20 kwietnia 2015 15:19

Ruszyła zapowiadana pomoc dla rolników w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie. Doradcy od 7 kwietnia do upływu terminu na składanie wniosków pełnią dyżury w powiatowych BP ARiMR. Jednak nie do końca zasady pomocy udzielanej przez doradców są jasne.

Doradcy będą świadczyć obsługę rolników w zakresie wypełniania wniosków o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego i płatności obszarowych PROW 2014-2020 lub 2007-2013 oraz innych dokumentów wymaganych w ramach procedury ubiegania się o te płatności w jednostkach doradztwa rolniczego. 

Jednak w przypadku gdy rolnik wyrazi chęć skorzystania z usługi doradcy MODR przy wypełnianiu wniosku, usługa ta będzie płatna.

Widać tu niedociągnięcia, ponieważ rolnik za poradę nie płaci, płaci za wypełnienie wniosku. A jak je rozgraniczyć? Czy jeśli własną ręką rolnik naniesie to, co mu powie doradca, to uzyskał poradę czy pomoc w wypełnieniu wniosku? I co z odpowiedzialnością doradcy, który powie, a nie napisze? Jak rolnik może udowodnić w toku ewentualnego postępowania sądowego, że kierował się poradą doradcy ODR lub że wniosek wypełnił doradca?

Czytaj więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM