Nie starczy pieniędzy na pomoc po suszy?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 01 października 2015 16:02

Nie starczy pieniędzy na pomoc po suszy? fot. shutterstock

Rolnicy wystąpili do 29 września o ponad 478 mln zł pomocy. Rząd zaplanował wydać na ten cel 450 mln zł. Kwota wnioskowanej pomocy do hektara objętego suszą jest więc wyższa niż zaplanowana.

Jak podaje ARiMR, do 29 września rolnicy złożyli 117,2 tys. wniosków, w których ubiegają się o przyznanie pomocy w wysokości blisko 457 mln zł, odebrano też 12,1 tys. wniosków, w których plantatorzy czarnej porzeczki ubiegają się o przyznanie pomocy w wysokości blisko 21,3 mln zł.

Wielkości te wzrosną, bo przyjmowanie wniosków zakończono 30 września o godz. 22.

Tymczasem na pomoc do ha objętego suszą jest tylko 450 mln zł:

- 376 mln zł – na dotacje do 1 ha użytków rolnych,

- 74 mln zł – na dotacje do powierzchni uprawy owocujących drzew i krzewów owocowych.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, określającym zasady udzielania przez ARiMR pomocy finansowej dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przez suszę, wysokość pomocy ustala się jako iloczyn deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, oraz stawki tej pomocy.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM