Największy spadek rolniczych dochodów odnotowano w Polsce i Niemczech

Autor: Agrobiznes w TVP 08 stycznia 2016 15:43

Niższe ceny skupu, wyższe koszty produkcji – to zdaniem Europejskiego Urzędu Statystycznego podstawowe przyczyny spadku rolniczych dochodów. 2015 rok był najgorszy dla niemieckich i polskich rolników. Dużo lepiej powinni go oceniać producenci z Chorwacji i Łotwy. Co ciekawe, wzrost dochodów w rolnictwie zanotowano także w Grecji – podaje Agrobiznes w TVP.

Na kolejnych miejscach wśród państw w których wzrosły dochody w rolnictwie są Łotwa, Francja, Włochy i Belgia. Niewielką poprawę odnotowano także w Słowenii, Hiszpanii, Portugalii, Estonii, Szwecji, Irlandii i na Cyprze. 

W pozostałych krajach dochody rolników spadły. Stosunkowo najmniej stracili rolnicy z Austrii, Litwy, Malty i Holandii. Na blisko 20 proc. szacowane są spadki dochodów w Rumunii, Wielkiej Brytanii, Danii i Luksemburgu. Według wstępnych wyliczeń Eurostatu dochody polskich rolników spadły o 23 proc., a niemieckich aż o 37 proc.

Spadek dochodów w ubiegłym roku nie powinien jednak dziwić. Przyczyn gorszej koniunktury jest co najmniej kilka. Podstawowa jednak to rosyjskie embargo. 

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM