MŚ: Prawo wodne jest koniecznością dostosowania przepisów do prawa UE

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 04 maja 2016 08:14

MŚ: Prawo wodne jest koniecznością dostosowania przepisów do prawa UE Za wodę płacić będą musieli również rolnicy, którzy zużywają więcej niż 5 m3 wody na dobę. Do tej pory ta grupa zawodowa była zwolniona z tego typu opłat / fot. pixabay

Ministerstwo Środowiska pracuje nad nowym prawem wodnym. Za wodę płacić będą musieli również rolnicy, którzy zużywają więcej niż 5 m3 wody na dobę. Do tej pory ta grupa zawodowa była zwolniona z tego typu opłat. Ustawa budzi wiele kontrowersji i obaw. Jednak ministerstwo środowiska usprawiedliwia swoje działania koniecznością dostosowania naszych przepisów do prawa unijnego.

Jak mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Monika Kondraszuk z ministerstwa środowiska, w przygotowywanym nowym prawie wodnym zostaną przedstawione m. in. propozycje opłat za korzystanie z wody. - Jest to konieczne ze względu na dostosowanie naszych przepisów do prawa UE, a dokładnie Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW), a także dyrektywy azotanowej. Chodzi o art. 9, który stanowi, że wszyscy korzystający z wody mają za to płacić, czyli co do zasady, nie będzie zwolnień od tej opłaty ani dla energetyki, ani dla rolników – komentuje.

- Opłaty będą taryfowane i wyważone tak żeby motywować do bardziej racjonalnego korzystania z wody oraz nie powodować utraty konkurencyjności przedsiębiorstwa. Wysokość stawki powinien zależeć od tego jaki jest maksymalny pobór wody - jeżeli nie będzie on szkodził zasobom to ta opłata będzie niższa, w przeciwnym wypadku wzrośnie – tłumaczy.

Dodaje, że w przypadku nawodnień opłata będzie ponoszona za wykorzystanie wód podziemnych oraz za nawodnienia sztuczne, natomiast nie planuje się objąć opłatą nawodnień za pomocą podsiąków czy w sposób naturalny.

Projekt nowego prawa wodnego ma być gotowy do końca pierwszego półrocza 2016 r. Obecnie jest na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów, następnie będzie przedmiotem prac Rady Ministrów i Parlamentu. 

Proponowane stawki opłat za wodę dla rolników spowodują pogorszenie opłacalności produkcji, a tym samym pogorszenie sytuacji gospodarstw.

Czytaj także: Maliszewski: Przez nowe prawo wodne drastycznie wzrosną koszty produkcji

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM