MRiRW podejmie działania w celu rozwiązania problemów producentów ziemniaka

Autor: www.sadyogrody.pl/MRiRW 23 lutego 2016 10:57

MRiRW podejmie działania w celu rozwiązania problemów producentów ziemniaka Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel; fot. jurgiel.pl

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielami producentów ziemniaka, jednostek naukowo-badawczych oraz hodowców. Omówiono najważniejsze problemy, z jakimi borykają się obecnie producenci ziemniaka, w tym utrudnienia w wysyłce ziemniaków do innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Ograniczenia te wynikają z występowania w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaka – choroby wywoływanej przez bakterię Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus podlegającą w Unii Europejskiej obowiązkowi zwalczania. Przedstawiciele producentów podkreślili, iż są one szczególnie uciążliwe w przypadku wysyłki do tych państw młodych ziemniaków. Poruszony został także problem wystąpienia w Polsce innej groźnej choroby ziemniaka – śluzaka.

Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że zależy mu na zapewnieniu konkurencyjności polskich produktów rolnych na rynku Unii Europejskiej. Ustalono, iż resort rolnictwa podejmie działania na rzecz rozwiązania zgłaszanych problemów dotyczących istniejących barier w dostępie dla polskich ziemniaków do rynków pozostałych państw członkowskich.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM