Mnożą się upadłości w sektorze owoców i warzyw

Autor: Puls Biznesu 27 lipca 2016 09:01

Mnożą się upadłości w sektorze owoców i warzyw fot. shutterstock.com

W ciągu ostatnich trzech lat w sektorze owoców i warzyw zanotowano ponad 100 upadłości i likwidacji. Sytuacja będzie się pogarszać - pisze "Puls Biznesu".

Niskie ceny nie są w stanie pokryć kosztów produkcji i kredytów — takie głosy słychać coraz częściej w firmach zajmujących się produkcją warzyw i owoców. Do tej pory najgłośniej było o Jabłuszku, grupie producentów z Drwalewa, których miało dobić m.in. rosyjskie embargo. Bankructw w całej branży było jednak znacznie więcej, a to niestety jeszcze nie jest apogeum.

Jak podaje Tomasz Starzyk z Bisnode, które przeanalizowało sytuację 2,1 tys. firm zajmujących się hurtową sprzedażą świeżych owoców i warzyw, na koniec czerwca 2013 r. w bardzo dobrej i dobrej kondycji finansowej było blisko 72 proc. polskich firm działających w sektorze owocowo-warzywnym. Dokładnie trzy lata później, w czerwcu 2016 r., 70,4 proc. jest w słabej i bardzo złej sytuacji. Jednocześnie w ostatnich trzech latach względem 102 przedsiębiorstw z sektora odnotowano zdarzenia prawne odnoszące się do upadłości lub likwidacji.

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, dodaje, że problem dotyczy nie tylko sadowników, ale również obsługujących ich firm.

- Nie nauczyliśmy się jeszcze funkcjonować w realiach rosyjskiego embarga, a obecna sytuacja to błędne koło — komentuje na łamach "PB", Maliszewski. Podkreśla, że i tak trudną sytuację producentów pogarszają problemy z unijnym dofinansowaniem zrealizowanych inwestycji. 

Więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM