Młody rolnik za młody na dzierżawę państwowych gruntów?

Autor: Agrobiznes w TVP 19 lutego 2016 14:54

Młody rolnik za młody na dzierżawę państwowych gruntów? Przepisy o dzierżawie dyskryminują tych, którzy przejęli gospodarstwa rodzinne/ fot. shutterstock

Młody rolnik za młody na dzierżawę państwowych gruntów? Przepisy o dzierżawie dyskryminują tych, którzy przejęli gospodarstwa rodzinne. Młodzi rolnicy skarżą się, że nie będą mogli powiększać gospodarstw i domagają się zmian – podaje Agrobiznes w TVP.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi przetargów na dzierżawę państwowej ziemi mogą stawać do nich tylko ci rolnicy, którzy są przez pięć lat czynnymi rolnikami.

W takiej sytuacji znajduje się tysiące młodych rolników, których w przepisach o dzierżawie ominięto. Dlatego liczą, że w trakcie prac nad nową ustawą o ustroju rolnym prawo zostanie zmienione.

Wielu rolników obawia się również, że od maja kiedy to w życie wejdzie nowa ustawa prywatny obrót ziemią lub dziedziczenie gruntów mogą być utrudnione. Zgodnie z ostatnimi propozycjami o obrocie ziemią ma decydować Agencja Nieruchomości Rolnych. Zarówno ziemią państwową jak i prywatną.

Zobacz więcej w programie Agrobiznes w TVP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM