Młody rolnik musi być ubezpieczony w KRUS?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 14 października 2015 10:01

Młody rolnik musi być ubezpieczony w KRUS? Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich młody rolnik nie musi być ubezpieczony w KRUS/ fot. shutterstock

Czy młody rolnik musi być ubezpieczony w KRUS? Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich - niekoniecznie. Przepisy unijne nie wymagają, aby beneficjenci pomocy z PROW musieli być ubezpieczeni w KRUS, to zbędne ograniczenie i niesłusznie wykluczające z pomocy na rozpoczęcie działalności rolniczej część młodych, dla których praca zawodowa poza gospodarstwem jest koniecznością - podaje farmer.pl.

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do ministra rolnictwa wystąpienie wskazujące na naruszenie praw młodych rolników. Otóż ze składanych przez młodych rolników do RPO skarg wynika, że osoby pracujące zawodowo, za które odprowadzane są składki ZUS, a nie KRUS, zostały uznane za niespełniające kryteriów do przyznania pomocy finansowej, w wyniku czego nie mogły otrzymać pomocy finansowej przewidzianej w ramach działania PROW.

Przepisy unijne nie wymagają, aby beneficjenci pomocy musieli być ubezpieczeni w KRUS - zauważa rzecznik. "Istotnym przy tym działaniu jest przede wszystkim fakt podjęcia samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Nie można zakładać, że wykonywanie innej niż rolnicza działalności zawodowej uniemożliwi wykonanie umowy związanej z otrzymaniem dofinansowania. Dla części ewentualnych wnioskodawców podjęcie dodatkowej pracy zarobkowej, oprócz samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, staje się koniecznością życiową. Niestety, kryterium nakazujące obowiązek ubezpieczenia w KRUS wyklucza takie osoby z możliwości otrzymania pomocy."

Czytaj więcej na www.farmer.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM