"Młody rolnik" jednak może zakupić sprzęt starszy niż 5-letni

$data.author.description Autor: Farmer.pl 10 lutego 2015 16:15

W opinii wielu osób, rolnik który otrzymał premię z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom", nie może kupić maszyny rolniczej starszej niż 5-letniej. To jednak nieprawda. ARiMR nie zakwestionuje zakupu sprzętu starszego, ale pod pewnymi warunkami.

Wytyczne w tym zakresie zmieniły się jednak w ubiegłym roku i "młody rolnik" może zrealizować zakup maszyny mającej więcej niż 5 lat. Potwierdziła nam to Centrala ARiMR.

- Jeżeli zakup używanego ciągnika lub maszyny będzie rozliczony tylko w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom", wówczas wiek ciągnika lub maszyny powyżej 5 lat nie może stanowić podstawy kwestionowania rozliczenia kosztu jego zakupu w ramach wydatkowania 70 proc. premii dla młodego rolnika na inwestycje określone w biznesplanie - dopowiada ARiMR.

- Istotne jest jednak, aby maszyna używana kupowana za premię dla młodego rolnika była sprawna technicznie oraz aby posiadała atesty lub certyfikaty, deklaracje zgodności lub inne równoważne dokumenty potwierdzające, że spełnia normy Wspólnotowe. Wymóg odnośnie atestów, certyfikatów i deklaracji zgodności dotyczy tylko ciągników, maszyn i urządzeń zakupionych pierwotnie od sprzedawcy, którego adres wskazany na fakturze lub dokumencie o równoważnej wartości dowodowej znajduje się poza obszarem Unii Europejskiej - podano.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM