Minister Sawicki: Rolnicy są wciąż słabo zintegrowani

$data.author.description Autor: Farmer.pl 24 marca 2015 16:21

Minister Sawicki: Rolnicy są wciąż słabo zintegrowani Marek Sawicki, minister rolnictwa

Czy rolnictwo w Polsce miałoby więcej możliwości działania, gdyby nie unijne ograniczenia? – takie pytanie postawiono Markowi Sawickiemu, ministrowi rolnictwa podczas konferencji "Unia Europejska. Wspólnota problemów czy szans?" zorganizowanej w Jasionce przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Jak stwierdził minister, "pokusa indywidualizmu w UE czasami wraca". – Ja 1012 lat temu byłbym gotowy jej ulec, kiedy byliśmy importerem netto  żywności. A jeśli w roku 2014, trudnym roku z embargiem rosyjskim, wyeksportowaliśmy żywność za prawie 21,5 miliarda euro, przy dodatnim bilansie 6,6 mld euro – to proszę bardzo, niech znajdzie się odważny, niech zamknie dostęp na polski rynek jakiejkolwiek importowanej produkcji i niech nasi partnerzy zrobią to samo w drugą stronę. To 30 proc. mleka zostaje na naszym rynku, 40 proc. drobiu zostaje na naszym rynku, nie mówię już o rynku owoców i warzyw - mówił Marek Sawicki.

Minister podsumował, że cele trzeba osiągać "nie poprzez blokady i blokowanie granic, a przez budowanie konkurencyjnych warunków".

Potrzebna jest konsolidacja pozioma rolników. Rolnicy są wciąż słabo zintegrowani – 4 proc. w grupach producenckich "to dopiero raczkowanie", ale jeszcze większe rezerwy są w segmencie przetwórców.

- To, co jest nam konieczne i co także jako rolnicy możecie zrobić, to oddziaływanie na zakłady przetwórcze w kierunku budowania przynajmniej wspólnych płaszczyzn sprzedażowych, wspólnej oferty sprzedażowej - mówił Sawicki.  

- Zatem nie blokowanie, nie występowanie z UE, ale to, co robiliśmy przez 10 lat w UE i co nieźle nam się udawało: budowa przewag konkurencyjnych – podsumował minister Marek Sawicki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM