Minister Sawicki: Będziemy wspierać młodych rolników

Autor: www.minrol.gov.pl/www.sadyogrody.pl 12 czerwca 2015 16:01

Minister Sawicki: Będziemy wspierać młodych rolników Minister Marek Sawicki, fot: PTWP

Nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w sposób szczególny stawia na wsparcie dla młodych rolników - powiedział minister Marek Sawicki na spotkaniu z grupą przyszłych beneficjentów z Lubelszczyzny.

Są dobre informacje dotyczące kończącego się powoli starego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W wyniku ostatnich decyzji przesunięto niewykorzystane jeszcze pieniądze z działań niecieszących się dużą popularnością właśnie na  wsparcie dla młodego rolnika.

W efekcie ponad 2 tysiące osób, które znajdują się teraz na liście rezerwowej może liczyć na otrzymanie premii. – Czekamy jeszcze na zgodę ze strony Komisji Europejskiej, ale moim zdaniem będzie ona pod koniec tego miesiąca tak, aby na początku lipca młodzi rolnicy mogli zacząć podpisywać umowy – zapewniał minister Sawicki.  

Wsparcie dla „młodzieży” będzie utrzymane także w nowym PROW-ie na lata 2014-2020. Tu pomoc będzie miała charakter wielotorowy.

- I tak oprócz samej premii finansowej w wysokości 100 tysięcy złotych, młodzi rolnicy mogą liczyć na dodatkowe 62 euro do pierwszych 50 hektarów swojego gospodarstwa. Dla młodych obniżono także próg wkładu własnego w programie modernizacji gospodarstw rolnych z obowiązkowych 50 do 40proc. Mogą także liczyć na dodatkowe punkty w innych działaniach PROW-u, które będą oceniane właśnie na podstawie punktacji – tłumaczył minister rolnictwa Marek Sawicki.

Minister Sawicki odniósł się także do pojawiających się ostatnio politycznych zarzutów dotyczących 8 lat rządów koalicji PO-PSL.

– Narracja, że na polskiej wsi są zgliszcza i tylko zgliszcza jest dalece nieprawdziwa. Polska wieś się zmienia i to jest sukces nas wszystkich Polaków. Powinniśmy mieć więcej szacunku dla naszej ciężkiej pracy – podsumował Marek Sawicki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM