Minister rolnictwa zachęca do łączenia się i tworzenia grup producenckich

Autor: MRiRW/ www.sadyogrody.pl 18 sierpnia 2015 08:28

Minister rolnictwa zachęca do łączenia się i tworzenia grup producenckich Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Fot. Żelazna Studio

Marek Sawicki spotkał się z sadownikami w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa Brzezna. Szef resortu rolnictwa zachęcał do łączenia się i tworzenia grup producenckich oraz organizacji. - To, że sektor owoców i warzyw jest dobrze zorganizowany, to nasza, polska zasługa, z której powinniśmy być dumni. Zachęcam również do korzystania z nowego PROW-u. W działaniu modernizacja będzie można współdziałać ze sobą i realizować wspólne inwestycje. Będą również pieniądze na inwestowanie w przetwórstwo – dodał minister.

- Staramy się je niwelować otwierając nowe rynki zbytu. W tym celu byłem ostatnio w USA, aby rozmawiać z tamtejszymi przedsiębiorcami na temat możliwości importu polskich jabłek do Stanów Zjednoczonych. Ale samo otwieranie nowych rynków zbytu nie wystarczy. Aby poprawiać swoją pozycję konkurencyjną sadownicy powinni łączyć się – ponownie zaapelował minister Sawicki.

Szef resortu rolnictwa przypomniał jednocześnie, że dzięki działaniom rządu udało się ostatnio przedłużyć o kolejny rok unijny program wycofywania owoców i warzyw z rynków, które najbardziej odczuły rosyjskie embargo. Największym beneficjentem tego programu po raz kolejny będzie Polska. Z puli około 500 tys. ton jabłek, jakie mają być wycofane z rynku, ponad 200 tysięcy ton przypada na naszych producentów, a z puli ponad 100 tys. ton pomidorów, ogórków i papryki – 1/3 dotyczy produktów z Polski.

Uczestniczący w spotkaniu rolnicy zwracali się do ministra z problemami dotyczącymi prac komisji szacujących straty spowodowane suszą. Minister opowiedział się za tym, aby zwiększyć ilość punktów pomiarowych, z których korzysta IUNG-PIB tak, aby szacowanie klęski suszy było bardziej efektywne.

Minister zwrócił również uwagę, że z tym problemem zmagają się także inne kraje – wschodnie rejony Niemiec, Bułgaria, Rumunia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM