Minister rolnictwa spotka się z protestującymi producentami ziemniaków spod Sieradza

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 14 marca 2018 10:03

Minister rolnictwa spotka się z protestującymi producentami ziemniaków spod Sieradza Fot. za Farmer.pl

W czwartek z rolnikami protestującymi pod Sieradzem (woj. łódzkie) spotkać się ma minister rolnictwa. Mimo to, protesty zapowiedziane na środę i piątek nie zostały zawieszone.

Wygląda na to, że w obliczu masowych akcji protestacyjnych rząd dostrzegł wreszcie potrzebę negocjacji z Unią Warzywno-Ziemniaczaną. Unia to stowarzyszenie zrzeszające początkowo rolników z trzech gmin: Błaszki, Wróblew i Warta w woj. łódzkim, które zrodziło się na fali niezadowolenia z bierności organizacji rolniczych i braku reakcji rządu na postulaty zahamowania nielegalnego importu ziemniaków i warzyw do Polski. Ubiegłotygodniowe protesty miały lokalny zasięg i charakter, ale spotkały się z dużym odzewem rolników w całym kraju. Stowarzyszenie zaczęło rosnąć w siłę, a do planowanych protestów przyłączyć chcieli się rolnicy nie tyko z innych gmin regionu, ale też z innych województw. Własne blokady drogowe rozważali np. producenci z powiatów wieluńskiego i łęczyckiego w woj. łódzkim i rolnicy z powiatu ostrowskiego w woj. wielkopolskim. Łódzkie protesty spotkały się również z poparciem producentów trzody, tak w regionie łódzkim, jak i w strefach dotkniętych ASF.

Na jutro zapowiedziane były kolejne protesty we Wróblewie i Błaszkach na drodze krajowej nr 12, oraz w Warcie na krajowej drodze nr 83.
-Ministerstwo zaprosiło nas na rozmowy początkowo na środę, w związku z czym zrezygnowaliśmy z blokad na „dwunastce” w Błaszkach i Wróblewie. Potem zmieniono termin spotkania na czwartek, ale na załatwienie formalności związanych z blokadą było już za późno - mówi przewodniczący stowarzyszenia Unia Warzywno- Ziemniaczana, Michał Kołodziejczak.-Nie rezygnujemy jednak z zaplanowanej na środę blokady w Warcie, a w piątek podobne protesty odbędą się zarówno na trasie nr 12 w Błaszkach w województwie łódzkim, jak i na trasie krajowej nr 25 w okolicy Nowych Skalmierzyc w Wielkopolsce.

Organizatorzy blokad przyznają, że zaproszeniu do rozmów ze strony resortu rolnictwa towarzyszyły prośby o zawieszenie akcji protestacyjnych. Stowarzyszeni w Unii Warzywno-Ziemniaczanej rolnicy nie chcieli jednak ustępować, dopóki nie usłyszą propozycji konkretnych rozwiązań dramatycznej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków.

Więcej w serwisie farmer.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM