Minister rolnictwa: Pieniędzy dla rolników poszkodowanych przez suszę szukamy wszędzie

Autor: www.sadyogrody.pl/www.arimr.gov.pl 19 sierpnia 2015 08:32

Minister rolnictwa: Pieniędzy dla rolników poszkodowanych przez suszę szukamy wszędzie Marek Sawicki, minister rolnictwa. Fot. PTWP

- Szukamy pieniędzy, gdzie tylko można. Także w Brukseli. Oczywiście nie zwalnia to rządu od udzielenia pomocy poszkodowanym przez suszę. Przedstawimy rządowy program pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę, gdy wpłynie do nas przynajmniej 2/3 raportów suszowych z województw - powiedział Marek Sawicki, minister rolnictwa podczas wizyty w województwie świętokrzyskim.

- Pieniądze będą, ale chcę jeszcze raz bardzo mocno podkreślić, że nie wystarczy w budżecie funduszy na pełne rekompensaty strat. To nie będą odszkodowania tylko pomoc socjalna wypłacana do hektara - powiedział szef resortu rolnictwa.

Kolejna informacja o stratach suszowych będzie znana 20 sierpnia, a już 19 sierpnia odbędzie się wideokonferencja ministra Marka Sawickiego z wojewodami, podczas której minister odbierze osobiście meldunki szacowaniu strat.

Kolejnym punktem wizyty w województwie świętokrzyskim było spotkanie z pracownikami rządowych agencji zajmujących się rolnictwem.

- Dziękuję za waszą pracę, za zaangażowanie, dzięki któremu dzisiaj możemy powiedzieć, że odnieśliśmy sukces i PROW 2007-2013 będzie w 100 proc. wykorzystany. Proszę też o jeszcze więcej wysiłku - zaapelował minister dodając, że - do końca roku uruchomimy 16 działań programu PROW 2014-2020, a jest to wyzwanie szczególne dla ARiMR, ale również innych agencji, a także ODR-ów i izb rolniczych.

- Wielokrotnie mówiłem, że naszym celem jest specjalne potraktowanie gospodarstw małych i średnich. Jest jeszcze jeden ważny cel - poprawa dochodowości tych gospodarstw. Od początku przyszłego roku wchodzą w życie nowe możliwości sprzedaży bezpośredniej. Są także możliwości inwestowania w przetwórstwo. Wówczas wartość dodana zostaje u rolnika, a nie pośrednika lub handlowca- podkreślił Marek Sawicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM