Resort rolnictwa przygotowuje zmiany w przepisach dotyczących doradztwa rolniczego. Nadzór nad Ośrodkami Doradztwa Rolniczego (ODR) ma być przekazany od marszałków województw do ministra rolnictwa - poinformował w środę wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.
Ustawa o doradztwie rolnym funkcjonuje od 11 lat (od 2004 r.)i w tym czasie zaszły zmiany w rolnictwie. Jest nowa Wspólna Polityka Rolna na lata 2014-2020, są nowe zadania i wyzwania stojące przed rolnictwem. Doradztwo w obecnym kształcie jest niedostosowane, chociażby przez to, że konstytucyjny minister odpowiadający za ten sektor nie ma instrumentów bezpośredniego zarządzania. Trzeba więc zmienić tę sytuację i podległość przenieść od marszałków do ministerstwa rolnictwa - tłumaczył PAP Zarudzki w przerwie konferencji nt. doradztwa rolniczego, która odbyła się w środę w Senacie.
Podporządkowanie ODR-ów resortowi rolnictwa oznacza lepszą koordynację działań w skali całego kraju jeżeli chodzi o wydatkowanie funduszy unijnych, dopłaty bezpośrednie itp. Są nowe działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, jest też nowe podejście do rozwoju obszarów wiejskich i ktoś musi to rolnikom wytłumaczyć - przekonywał wiceminister. Jak mówił, nie może być 17 różnorodnych podejść, tylko jednolite według ustalonej metodologii.
Zmiany legislacyjne będą też polegały na weryfikacji zadań ODR-ów (na bezpłatne i płatne) i kompetencji Centrum Doradztwa Rolniczego, wprowadzeniu akredytacji prywatnych podmiotów doradczych, weryfikacji systemu szkoleń doradców.
Projekt nowelizacji ustawy jest już gotowy, grupa robocza ds. doradztwa rozpoczyna pracę, będą wieloetapowe konsultacje - poinformował wiceminister. "Musimy zapytać samych doradców, czy te zmiany są przez nich akceptowane i jak daleko mają iść" - dodał.
Zarudzki zaznaczył, że w wariancie optymistycznym kompetencyjne przejęcie ODR-ów, może nastąpić w połowie roku. W drugim etapie trzeba rozstrzygnąć sprawy budżetowe i wdrożenie nowych przepisów - to może nastąpić 1 stycznia 2017 r.
Zdaniem wiceministra, druga połowa br. może być trudna dla ODR-ów, będzie to okres przejściowy, jeżeli chodzi o finansowanie ich działalności. Obecnie całe doradztwo jest finansowane z budżetu państwa poprzez budżety wojewodów. Marszałkowie, którzy mieli przekazywać środki na doradztwo w ramach zadań celowych, w 2015 r. przekazali w skali kraju jedynie 3 mln zł, w tym 1,3 mln zł w województwie kujawsko-pomorskim - podkreślił Zarudzki.
Dodał, że od nowego roku nowe zadania dla ODR-ów będą wymagały wsparcia budżetu. Jak mówił, resort ma świadomość, że wydatki na doradztwo będą musiały być zwiększone. Obecnie sytuacja finansowa pracowników ODR-ów jest zła, otrzymują oni "głodowe" wynagrodzenia i mają niski status społeczny. Degradację trzeba powstrzymać" - zaznaczył.
System publicznego doradztwa rolniczego w Polsce tworzy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz 16 wojewódzkich ośrodków (ODR). Do ich najważniejszych zadań należy prowadzenie działalności edukacyjnej i informacyjnej wśród rolników i mieszkańców wsi. Pracownicy ODR pomagają też w dostosowaniu gospodarstwa rolnego do wymogów UE m.in. pod względem dobrostanu zwierząt oraz ochrony środowiska. W naszym kraju jest ok. 4 tys. certyfikowanych doradców rolnych.
5,00
Praska Giełda Spożywcza (Ząbki)5,40
Rolhurt (Przecław)4,75
Targ Piast (Wrocław)3,95
Elizówka (Lublin)8,00
Świętokrzyski Rynek Hurtowy Sp. z o.o.7,25
Bronisze (Warszawa)6,75
Mewat Sp. z o.o.2,00
Targ Piast (Wrocław)6,60
Praska Giełda Spożywcza (Ząbki)8,50
Targ Piast (Wrocław)7,25
Podlaskie CRT (Białystok)0,55
Targ Piast (Wrocław)0,95
Mewat Sp. z o.o.5,50
Świętokrzyski Rynek Hurtowy Sp. z o.o. CHF
3,48 0,14%
GBP
4,77 -0,23%
USD
3,39 0,56%
ON
4,65 -1 gr
LPG
2,05 -1 gr