Milbor: Dużym problemem jest i będzie dostępność pracowników sezonowych

Autor: Paulina Mroziak, Aneta Gwara / www.sadyogrody.pl 14 czerwca 2016 11:20

Milbor: Dużym problemem jest i będzie dostępność pracowników sezonowych Piotr Milewski, prezes zarządu firmy Milbor / fot. P.Pawłowski (ŻelaznaStudio)

- Problemem nie jest to, że pracownikom z Ukrainy płacimy mniej niż Polakom, ponieważ zarabiają tyle samo. Problemem jest to, że nie brakuje Polaków chętnych do prac sezonowych - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Piotr Milewski, prezes zarządu firmy Milbor.

Resort pracy planuje zmiany w procedurach zatrudniania cudzoziemców. Czy będzie to duży problem dla plantatorów borówki?

Największym problemem jest i będzie kwestia pracowników sezonowych. W związku z ciężką sytuacją na Ukrainie wiele osób chce wyjechać, a konsulaty są przepełnione. Dotychczas trzeba było pracowników tylko zgłaszać, a po zmianie ustawy trzeba będzie mieć pozwolenie od starosty na zatrudnienie pracownika. Wydaje mi się, że duże plantacje będą w stanie poradzić sobie z tą biurokracją, jednak mali plantatorzy będą mieli ogromny problem. 

Co w sytuacji, kiedy zabraknie rąk do pracy? 

Jeśli spadnie dostępność pracowników to trzeba będzie szukać rozwiązań związanych z automatyzacją zbiorów. Jednak to może wpłynąć na zmniejszenie plonów, ponieważ kombajny dostępne na rynku, którymi teoretycznie można zbierać owoce, mają negatywny wpływ na jakość i dużo owoców odpada na etapie kontroli jakości. Zamiast zebrać 10 ton owoców deserowych z hektara zbierzemy tylko 4 tony.

Czy plantatorzy w Polsce decydują się na zbiór borówek za pomocą kombajnów?

Osobiście znam trzy takie plantacje. Kombajny produkowane w Polsce są przeznaczone do zbiorów takich owoców jak porzeczka czy innych - kierowanych do przetwórstwa. W przypadku borówki amerykańskiej bardzo istotne jest zachowanie jakości, żeby można było je sprzedać jako owoce deserowe. Wiąże się to z koniecznością sprowadzania maszyn ze Stanów Zjednoczonych, jednak są to ogromne i kosztowne inwestycje.

Milbor Sp. z o.o. od ponad 10 lat uprawia borówki w powiecie płońskim na Mazowszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM