MF: Trzeba odprowadzać podatek VAT od wycofanych owoców i warzyw

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 19 stycznia 2016 16:14

MF: Trzeba odprowadzać podatek VAT od wycofanych owoców i warzyw Podstawa opodatkowania nie obejmuje samego VAT. Oznacza to, że podstawa opodatkowania obejmuje całą kwotę otrzymanego wynagrodzenia za przekazane towary, w tym także wszystkie wskazane elementy kosztowe przedmiotowej dostawy/ fot. shutterstock

Trwa polemika dotycząca odprowadzania podatku VAT od wycofanych owoców i warzyw. Producenci mogą czuć się zdezorientowani mimo, iż odprowadzić podatek muszą, to do końca nie rozumieją dlaczego tak się dzieje.

Rolników dzielimy na dwie grupy: rolników ryczałtowych i rolników, którzy na zasadach ogólnych płacą podatek VAT. Druga grupa rolników jest zobowiązana do odprowadzenia podatku VAT od wycofanych owoców i warzyw, ponieważ jak twierdzi Ministerstwo Finansów w sytuacji przekazywania owoców i warzyw przez producentów rolnych w zamian za przyznaną rekompensatę dochodzi do dostawy tych towarów, a otrzymaną kwotę wsparcia finansowego z tego tytułu należy uznać za formę wynagrodzenia. Zgodnie z ustawą o VAT podstawą opodatkowania, co do zasady, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał od nabywcy lub osoby trzeciej.

Jednak z drugiej strony mamy rolników ryczałtowych, którzy korzystają ze zwolnień od podatku w zakresie dostawy produktów rolnych pochodzących z ich własnej działalności rolniczej. W takiej sytuacji ta grupa rolników powinna otrzymywać zwrot podatku z budżetu państwa, jednak w tym przypadku jak się okazuje, ten zwrot się nie należy.

- Podstawa opodatkowania nie obejmuje samego VAT. Oznacza to, że podstawa opodatkowania obejmuje całą kwotę otrzymanego wynagrodzenia za przekazane towary, w tym także wszystkie wskazane elementy kosztowe przedmiotowej dostawy, takie jak: transport, pakowanie czy też sortowanie owoców - podkreśla resort finansów. 

Jak informuje ministerstwo finansów, przekazanie owoców i warzyw będzie podlegać opodatkowaniu według stawek VAT właściwych dla tych towarów, a więc według stawki w wysokości 5%. Należy zauważyć, że przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie uległy w tym zakresie zmianie, co oznacza, że powyższe zasady opodatkowania stosuje się zarówno do dostaw, które zostały zrealizowane wcześniej, jak również tych, które będą dopiero zrealizowane - podkreśla MF. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM