MF: 5 proc. podatku od całości otrzymanego wynagrodzenia za przekazane towary

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 20 stycznia 2016 16:30

MF: 5 proc. podatku od całości otrzymanego wynagrodzenia za przekazane towary Sprawa podatku VAT od wycofanych owoców i warzyw wciąż wzbudza wiele kontrowersji/ fot. shutterstock

Sprawa podatku VAT od wycofanych owoców i warzyw wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Jak twierdzi Ministerstwa Finansów producenci, którzy zdecydowali się przekazać owoce i warzywa do bezpłatnej dystrybucji są zobowiązani do odprowadzenia podatku VAT. W jakiej wysokości?

Wysokość odprowadzanego podatku VAT od wycofanych owoców i warzyw budzi wiele niejasności. Według pierwszych doniesień miałoby to być 23 proc. od całości przekazanych owoców i warzyw. Kolejna interpretacja wskazywała na 5 proc. od samych owoców, zaś od opakowania i transportu stawka 23 proc.

Jednak jak twierdzi ministerstwo finansów podstawa opodatkowania obejmuje całą kwotę otrzymanego wynagrodzenia za przekazane towary, w tym także wszystkie wskazane elementy, takie jak: transport, pakowanie czy też sortowanie owoców. – Przekazanie owoców i warzyw będzie podlegać opodatkowaniu według stawki w wysokości 5 proc. Te 5 proc. ma być odprowadzone od całości wycofanych owoców i warzyw bez podziału na opakowanie, transport czy sortowanie - wyjaśniają przedstawiciele ministerstwa finansów na łamach www.sadyogrody.pl. 

Wielu sadowników i przedstawicieli branży nie zgadza się z interpretacją ministerstwa finansów. Skoro unijny mechanizm miał być sposobem na złagodzenie skutków embarga, które dało się odczuć niejednemu producentowi owoców i warzyw, to dlaczego budżet państwa chce z tego skorzystać i obciążyć podatkiem rolników? Tego nie wie nikt, a pozostaje jedynie nadzieja na to, że rząd weźmie pod uwagę trudną sytuację producentów i rozwiąże tą sytuację z korzyścią dla nich. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM