Mazowieckie: Będą fundusze dla plantatorów truskawek po fali przymrozków?

Autor: www.sadyogrody.pl 20 maja 2015 12:03

Mazowieckie: Będą fundusze dla plantatorów truskawek po fali przymrozków? fot. shutterstock.com

W miniony weekend (15-17 maja) fala lokalnych przymrozków wiosennych uszkodziła plantacje truskawek na Mazowszu. Wójtowie już wystąpili z wnioskiem do Wojewody Mazowieckiego o powołanie Komisji do spraw szacowania strat.

Największe przymrozki wystąpiły w gminach powiatu płońskiego, który jest mazowieckim zagłębiem upraw truskawek: w Zamkroczymiu, Naruszewie, Płońsku, Czerwińsku nad Wisłą oraz Załuskach.

Plantatorzy już zgłaszają się swoich gmin oraz zapraszają komisje gminne do oszacowania skali tych strat.

Jest to podstawowy warunek aby skorzystać z preferencyjnych funduszy na odnowę potencjału produkcyjnego które mogą zostać uruchomione, jeśli zostanie ogłoszony stan klęski żywiołowej. A według plantatorów właśnie taka sytuacja miała miejsce.

I tak np. w Czerwińsku nad Wisłą wójt wystąpił z wnioskiem do Wojewody Mazowieckiego o powołanie Komisji do spraw szacowania strat powstałych w plantacjach truskawek. Poszkodowani rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód w siedzibie Urzędu Gminy w terminie od 21.05 do 5.06.2015 r.

Tymczasem wójt w Załuskach ustalił skład terenowej komisji ds. szacowania szkód w gospodarstwach do zatwierdzenia przez wojewodę. Plantatorzy mogą składać wnioski o oszacowanie do 29 maja br.
Zdaniem plantatorów, straty w uprawach truskawek są dość duże, ponieważ w rośliny były w pełni kwitnienia. W niektórych miejscach temperatura w nocy spadła do -6 st. C, a nawet -7 st.C.

Przymrozki wystąpiły także w okolicach Grójca i Jasieńca, gdzie również uprawia się sporo truskawek. Tam temperatury spadły nocą miejscami do -3 st.C.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM