Marszałek Karczewski: Musimy poszukiwać różnych możliwości dystrybucji owocówSylwia Sałyga;www.sadyogrody.pl - 06 grudnia 2018 15:53


4-5 grudnia w Warszawie odbył się pierwszy Kongres Sadowniczy. Głównym jego przesłaniem było przedstawienie konkretnych, realnych rozwiązań naprawczych dla polskiego sadownictwa, omówiono również najważniejsze zagadnienia, jakie muszą zostać radykalnie naprawione, jeśli sadownictwo w Polsce ma być opłacalne.

Marszałek Karczewski w przemówieniu otwierającym Kongres Sadowniczy podziękował za współpracę Instytutowi Praktycznego Sadownictwa. Powiedział, że gdyby nie idea i zaangażowanie ze strony Instytutu, sadownictwo w Polsce nie było by takie jak jest obecnie. Odniósł się również do obecnej trudnej sytuacji panującej w sadownictwie.

- W tym roku mamy problem. Z jednej strony możemy się cieszyć, bo zbiory są wielkie i wspaniałe, jednak stwarzają one pewne rynkowe problemy – powiedział Marszałek Senatu.

- Gdybyśmy chcieli skonsumować wszystkie jabłka to w Polsce konsumpcja jabłek powinna być w granicach 120 kg na 1 osobę. Jest to po prostu nie możliwe. Musimy dlatego iść w różnych kierunkach, nie pozostawiając kwestii zachęcania Polaków do spożywania jabłek i picia soków. Musimy również poszukiwać innych możliwości dystrybucji owoców – dodał.

Marszałek apelował: niech jabłko i produkty jabłkowe będą naszą marką, nie tylko powiatu grójeckiego, nie tylko Mazowsza ale w ogóle Polski. Rynków na świecie jest wiele. Nie pomijajmy rynku afrykańskiego i azjatyckiego. Tam jest wielka szansa i możliwość dla polskich jabłek. Mam nadzieję, że uda nam się udrożnić kanały sprzedaży w te obszary – dodał.