Marek Sawicki: Rząd likwiduje rolnictwo w naszym kraju

Autor: www.sadyogrody.pl/PSL 01 sierpnia 2016 12:35

Marek Sawicki: Rząd likwiduje rolnictwo w naszym kraju Marek Sawicki, poseł PSL / fot. PTWP

PiS-owska ustawa dotycząca obrotu ziemią zablokowała rozwój gospodarstw rolnych. Rozwiązania, które obowiązują od 30 kwietnia sprawiły, że rolnicy nie mogą swobodnie kupować i sprzedawać gruntów ornych. Od momentu wprowadzenia nowych przepisów, w całej Polsce wydano pozwolenia na sprzedaż zaledwie 341 hektarów - czytamy na stronie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– To próba wygaszenia  rolnictwa w naszym kraju – mówi poseł Marek Sawicki, były minister rolnictwa. – Brak możliwości zakupu ziemi, to brak możliwości rozwoju gospodarstw. Polski rolnik został pozbawiony swoich praw. PSL zrobi wszystko, aby mu je przywrócić – dodaje.

Ludowcy od początku sprzeciwiali się rozwiązaniom proponowanym przez PiS. Ostrzegali, że restrykcyjne przepisy spowodują utratę dostępu do kupna gruntów rolnych dla 90% polskiego społeczeństwa.

Rolnicy zbulwersowani kształtem nowych zasad w obrocie ziemią, zorganizowali protest przed Sejmem, który wsparło PSL. Po jego naporem PiS wprowadziło modyfikacje, do swojego projektu, jednak okazały się one zbyt małe.

W tym momencie obrót ziemię rolną w Polsce praktycznie nie istnieje. Od momentu wprowadzenia nowych przepisów, w całej Polsce wydano pozwolenia na sprzedaż zaledwie 341 hektarów. Potwierdzają to dane Agencji Nieruchomości Rolnych, na które powołuje się dziennik Rzeczpospolita.

Rolnik został przywiązany do ziemi, tak jak to miało miejsce w czasie pańszczyzny. Swoje grunty może sprzedać najłatwiej tylko państwu. Oczywiście po odpowiednio niskiej cenie. Dlatego wielu rolników uważa, że działania PiS to nic innego jak nacjonalizacja ziemi przeprowadzana w aksamitnych rękawiczkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM