Marek Sawicki: Będę współpracował z organizacjami rolniczymi

Autor: sadyogrody.pl / MRiRW 22 stycznia 2015 09:48

Marek Sawicki: Będę współpracował z organizacjami rolniczymi fot. PTWP

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiada intensywny dialog z organizacjami rolniczymi.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi spotkał się 21 stycznia z organizacjami rolniczymi działającymi w COPA- COGECA. Podczas spotkania działacze zwracali uwagę na trudną sytuację na rynkach rolnych, której efektem są lokalne protesty.

- Dlatego zdecydowaliśmy, że zintensyfikujemy oraz zinstytucjonalizujemy współpracę między ministerstwem rolnictwa, a organizacjami rolniczymi - zapowiedział Marek Sawicki.

Minister zwrócił uwagę, że na początku zeszłego roku dynamika eksportu rolno-spożywczego sięgała nawet 70 proc. - Wszystko skończyło się 1 sierpnia 2014 roku, gdy Rosja wprowadziła embargo. To musiało odbić się na koniunkturze w rolnictwie. Ale mimo to szacuję, że wartość eksportu za 2014 rok będzie prawdopodobnie o ok. 5 proc. wyższa niż w 2013 roku - dodał Marek Sawicki.

Minister rolnictwa poinformował również związkowców, że resort intensywnie pracuje nad aktami prawnymi, które mają zagwarantować rolnikom terminową wypłatę płatności bezpośrednich w tym roku oraz jak najszybsze uruchomienie nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Organizacje rolnicze zobowiązały się do aktywnych konsultacji zarówno ustaw jak i kilkudziesięciu rozporządzeń tego procesu. Sprawnie prowadzona też jest realizacja płatności bezpośrednich za 2013 rok. Wypłacono już 45 proc. należnych kwot, które dotarły do 70 proc. beneficjentów. Do końca stycznia będzie to kwota 6,5 mld złotych.

Marek Sawicki zaapelował do organizacji rolniczych, aby na forum COPA-COGECA aktywnie angażowały się w lobbowanie na rzecz interesów polskich rolników. - Dobrą do tego okazją będzie planowany na 2016 rok przegląd Wspólnej Polityki Rolnej - podsumował szef resortu rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM