Maliszewski: Wycofanie owoców z rynku będzie podzielone na trzy transze

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 28 października 2015 10:11

Maliszewski: Wycofanie owoców z rynku będzie podzielone na trzy transze Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL)/ fot. shutterstock

- Wycofanie owoców z rynku będzie podzielone na trzy transze, po to aby rozłożyć mechanizm na cały sezon. Nigdy nie wiadomo jak sytuacja będzie wyglądała na wiosnę, i jak będzie się zachowywał rynek - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

- Chodzi również o to, aby pieniądze z pierwszej transzy szybciej trafiły do sadowników czy plantatorów. W sytuacji, kiedy byłyby tylko jeden nabór to pieniądze mogą trafić do producentów dopiero w maju, czerwcu przyszłego roku – komentuje Maliszewski.

- Stawki wycofania owoców i warzyw z rynku są identyczne jak w ubiegłym roku i nie ulegną zmianie – zaznacza. Jest to ok. 70 groszy za kilogram jabłek oraz ok. 70 gr za kg na pokrycie kosztów sortowania i pakowania oraz dodatkowo na pokrycie kosztów transportu.

Maksymalna ilości produktów jaką można zgłosić do wycofania to 500 ton w przypadku producentów indywidualnych i 20 tys. ton w przypadku organizacji producenckich. Deklaracje o ilości owoców i warzyw z przeznaczeniem na bezpłatną dystrybucję będą przyjmowane od 2 listopada. 

Agencja Rynku Rolnego będzie przyjmowała wnioski o zamiarze bezpłatnego przekazania owoców i warzyw do momentu przekroczenia limitów. Jeżeli ilość wniosków przekroczy limit to nastąpi zakończenie ich przyjmowania i będzie ewentualna redukcja. Jednak redukcja będzie dotyczyła tylko wniosków złożonych w ostatnich pięciu dniach, a nie jak to było w poprzednim roku - wszystkich wniosków. 

W lutym 2015 roku gdy uruchomiono III transzę ubiegłorocznej pomocy dla producentów owoców i warzyw, limit został wyczerpany już pierwszego dnia, a redukcja w przypadku jabłek sięgnęła ponad 66 proc.

Kolejny rok wsparcia dla producentów owoców i warzyw pomoże zniwelować skutki rosyjskiego embarga. Największą pomoc przewidziano dla polskich sadowników, którzy mogą wycofać z rynku za odszkodowaniem 296 200 ton jabłek i gruszek.

Program wsparcia wynikający z rosyjskiego embarga ma obowiązywać do końca czerwca 2016 roku. Przewidziano również rekompensaty za wycofanie z rynku 1 750 ton śliwek i winogron, 31 500 ton pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków i korniszonów oraz 1 900 ton brzoskwiń.

Czytaj także: ARR: Należy spieszyć się ze złożeniem wniosku o wycofanie owoców z rynku

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM