Maliszewski: Wiele gospodarstw czeka rok pozbawiony dochodów ze sprzedaży owoców (video)

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 05 lipca 2017 11:07

Maliszewski: Wiele gospodarstw czeka rok pozbawiony dochodów ze sprzedaży owoców (video) Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL)/ fot. PTWP

Wiele sadów poniosło ogromne straty w wyniku przymrozków. Dzisiaj trwają szacunki, jak te straty wyglądają w skali kraju. Jednak możemy śmiało powiedzieć, że w wielu gatunkach przekraczają znacząco 50 proc., a w przypadku niektórych np. czereśni czy wiśni sięgają nawet 100 proc. - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL). 


- Straty są ogromne i dotyczą zarówno skali makro, czyli Polska będzie produkowała mniej owoców, mniejszy potencjał eksportowy, ale też skali mikro. Dla poszczególnych gospodarstw jest to rok tragiczny bo pozbawiony dochodów z tytułu sprzedaży owoców - dodaje. 

Maliszewski przyznaje, że w związku z tym, że plantatorzy nie mieli możliwości ubezpieczania się od przymrozków, ale także od wielu innych ryzyk. Związek Sadowników oczekuje, że będzie uruchomiony specjalny program pomocowy dla tych którzy ponieśli straty.

- Program, który będzie polegał na dofinansowaniu jednego hektara uszkodzonej plantacji, tak aby zrekonstruować uprawy przed nowym sezonem i pokryć częściowo wydatki które były poniesione. To podstawowa formuła pomocy. Może być zarówno z budżetu krajowego, jak i Unii Europejskiej - tłumaczył prezes ZSRP. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM