Maliszewski: Sadownicy dostaną tylko 88 tys. ton do wycofania w ramach embargo

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 13 czerwca 2016 15:05

Maliszewski: Sadownicy dostaną tylko 88 tys. ton do wycofania w ramach embargo Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL). / fot. PTWP

Komisja Europejska zadecydowała o przedłużeniu do końca czerwca 2017 roku pomocy dla unijnych producentów owoców i warzyw, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiego embarga. Jednak pomoc ze strony Unii będzie nie taka, jak oczekiwali sadownicy.

- Pod koniec ubiegłego tygodnia Komisja Europejska przyjęła w tej sprawie Rozporządzenia. Wszystkie stawki i zasady wycofania produktów z rynku są identyczne z tymi z ubiegłego roku. Nie ma więc podwyższenia rekompensat za wycofanie do biogazowni o co - jako Związek Sadowników – zabiegaliśmy – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Dodaje, że niestety ustalono inne "koperty" krajowe. - Polska dostała tylko około 88 tys. ton dla jabłek do wycofania, wobec około 290 tys. ton w ubiegłym sezonie. Oznacza to niemal pewne kłopoty jesienią, gdyż nie mamy skutecznej alternatywy dla zamkniętego nadal rynku rosyjskiego – przyznaje.

Jak mówi Maliszewski, z pewnością będzie duże zainteresowanie ze strony sadowników i konieczne będą redukcje limitów, które postawią wiele gospodarstw w bardzo trudnej sytuacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM