Maliszewski: Nowe propozycje wsparcia mają pozorne znaczenie dla polskich sadowników

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 20 marca 2017 09:51

Maliszewski: Nowe propozycje wsparcia mają pozorne znaczenie dla polskich sadowników Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł PSL/ fot. PTWP

Komisja Europejska przyznała kolejne wsparcie producentom owoców i warzyw poszkodowanym przez rosyjskie embargo. Czy nowa forma pomocy pomoże polskim ogrodnikom w przetrwaniu kryzysu związanego z zakazem eksportu do Rosji? O komentarz zapytaliśmy przedstawiciela sadowników - Mirosława Maliszewskiego.

Nowe propozycje wsparcia skierowane do producentów owoców i warzyw ponoszących straty w związku z obowiązywaniem rosyjskiego embarga mają tylko pozorne znaczenie dla polskich sadowników. Pomoc jest skierowana przede wszystkim do uznanych organizacji producentów i ich członków, a tych w naszym kraju mamy niewiele - mówi serwisowi  www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Dodaje, że w związku z tym krąg potencjalnych beneficjentów będzie bardzo ograniczony. - Wzrost stawek za wycofywanie owoców poprzez organizacje charytatywne dla ludności ubogiej, czy też kierowanie jabłek do spasania przez zwierzęta i na wytwarzanie energii o około 10 proc. jest tylko pozornie korzystny, bo Komisja Europejska nie zdecydowała się na przyznanie dodatkowych limitów - tłumaczy. 

- W roku poprzednim było to około 300 tys. ton, w tym sezonie zaś tylko 100 tys. ton. Oznacza to, że pomimo wzrostu stawek nie będzie możliwości skorzystania właśnie z powodu braku limitów. Z tego powodu pomoc w tym momencie ma tylko wymiar teoretyczny - przyznaje Maliszewski. 

Prezes Związku Sadowników mówi, że Polska cały czas słusznie stara się o możliwość ogłoszenia kolejnych naborów, jednak jest w tym na razie nieskuteczna. - Miejmy nadzieję, że duży spadek średnich cen uzyskiwanych przez polskich sadowników w minionych dwóch latach obowiązywania zakazu eksportu do Rosji wreszcie zostanie dostrzeżony i nastąpi przyznanie nam dodatkowego limitu w ramach wycofywania. Praktyka pokazała, że jest to najskuteczniejszy mechanizm zapobiegający spadkom cen - podsumował Mirosław Maliszewski. 

Przeczytaj również: KE przedstawiła program wsparcia producentów owoców i warzyw

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM