Maliszewski: Nie należy odprowadzać podatku od wycofanych owoców i warzyw

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 14 września 2015 09:19

Maliszewski: Nie należy odprowadzać podatku od wycofanych owoców i warzyw Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL)/ fot. PTWP

Póki co nie ma żadnej oficjalnej odpowiedzi w sprawie tego, czy powinno się odprowadzać podatek od wycofywanych owoców i warzyw z rynku. - Cały czas jest „przepychanka” między ministerstwem rolnictwa, które twierdzi, że tego podatku nie powinno się naliczać i płacić, a ministerstwem finansów, które podaje inaczej. Żadnej oficjalnej informacji dotyczącej podatku ze strony resortu finansów nie mam – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Dodaje, że w rozmowach w Agencji Rynku Rolnego usłyszał interpretację, że od tej pomocy unijnej podatek VAT nie powinien być naliczany ani pobierany.

Sadownicy raczej nie powinni się martwić o to, że mogli złamać przepisy nie odprowadzając podatku VAT od wycofanych owoców i warzyw z rynku. – Nie widziałem nigdzie interpretacji, która nakazywałaby odprowadzać ten podatek, poza sugestiami niektórych biur rachunkowych. Jednak nie uważam, żeby te sugestie były słuszne – mówi Maliszewski.

– Zamierzam zapytać o to panią premier w formie interpelacji poselskiej, natomiast póki co nie widzę potrzeby, żeby ten podatek odprowadzać. Nigdzie nie widziałem oficjalnego pisma skierowanego ze strony jakiegokolwiek urzędu państwowego, który mówiłby że ten podatek należy odprowadzać – zapewnia Maliszewski.

Istotna jest jeszcze jedna ważna kwestia. – Rolników dzielimy na dwie grupy: rolników ryczałtowych i rolników, którzy na zasadach ogólnych płacą podatek VAT. Teoretycznie jedni powinni ten VAT odzyskiwać, a drudzy płacić. Nie wiem czy byłoby to budżetowi ministerstwa finansów na rękę – komentuje.

Kiedy ruszy nabór wniosków o wycofanie owoców i warzyw z rynku? – W tej chwili jest dyskusja na temat kształtu rozporządzenia. Jak krajowe rozporządzenie Rady Ministrów będzie uruchomione to myślę, że niedługo po tym Agencja Rynku Rolnego przygotuje się do naboru wniosków. Myślę, że na początku października będzie można składać wnioski – komentuje Mirosław Maliszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM