Maliszewski: Koszty produkcji i siły roboczej w sadownictwie będą coraz wyższe

Autor: www.sadyogrody.pl 10 lutego 2017 11:18

Maliszewski: Koszty produkcji i siły roboczej w sadownictwie będą coraz wyższe Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł PSL/ fot. PTWP

- Dotąd polskie jabłka konkurencyjność na rynku międzynarodowym wygrywały niską ceną. Sprzedawaliśmy często owoce nawet o połowę taniej niż sadownicy w innych krajach. W odróżnieniu od naszych największych konkurentów w Europie i na świecie mieliśmy niskie koszty siły roboczej, głównie pracowników z Ukrainy – mówił Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, podczas konferencji towarzyszącej XIII Międzynarodowym Targom Agrotechniki Sadowniczej FruitPro.

Maliszewski podczas wystąpienia zwrócił uwagę na konieczność unormowania przepisów dotyczących pracowników sezonowych. - W naszych gospodarstwach przeważnie pracują imigranci, którzy przyjeżdżają sezonowo do wykonywania różnych prac. Niespełna 77 proc. z nich stanowią obywatele Ukrainy, którzy są tanią siłą roboczą pozwalającą nam konkurować na rynku – mówił.

Prezes Związku Sadowników RP zaznaczył, że na przestrzeni ostatnich 2-3 lat zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w naszym kraju dynamicznie wzrosło. - Rośnie liczba przyjeżdżających pracowników z Ukrainy i to nie tylko z tego powodu, że zwiększyła się u nas produkcja w rolnictwie. Obecnie również musimy konkurować o pracowników z innymi dziedzinami gospodarki, które stwarzają często lepszą ofertę i nierzadko tych pracowników nam podbierają – powiedział Maliszewski.

- Od 2014 obserwujemy bardzo wyraźny wzrost napływu pracowników ze Wschodu, co niewątpliwie związane jest ze zwiększeniem produkcji i zmianami technologii upraw. Musimy sobie zdawać sprawę, że w kolejnych latach z pracownikami sezonowymi będzie jeszcze trudniej – dodał.

W opinii posła Maliszewskiego, pracownicy dla branży rolniczej i sadowniczej będą coraz trudniej dostępni, ponieważ pojawiają się nowe miejsca pracy w sektorach, które są atrakcyjniejsze i stwarzają korzystniejsze warunki finansowe i same warunki wykonywania pracy.

- Wygrywamy rywalizację międzynarodową głównie dzięki niższym kosztom siły roboczej. Te kraje, które przegrywały z nami konkurencję, chociażby na rynku rosyjskim pod względem wielkości naszego eksportu, nie wytrzymały z nami konkurencji kosztowych. Miały zbyt wysokie koszty siły roboczej – zaznaczył.

Dodał, że dynamicznie rozwijającym się krajem jest Hiszpania, która ma trochę wyższe koszty siły roboczej od Polaków. Dlaczego w Hiszpanii koszty siły roboczej są niższe niż w krajach takich jak Holandia, Wielka Brytania czy Belgia? - Otóż w Hiszpanii głównie pracują imigranci z Afryki Północnej, którzy stanowią konkurencyjną siłę roboczą w stosunku do rynku hiszpańskiego – powiedział Maliszewski.

Prezes Związku Sadowników RP zaznaczył, że w przyszłości systematycznie będą rosły koszty produkcji, w tym siły roboczej. - Dlatego już dzisiaj trzeba wprowadzić i uregulować status pracownika sezonowego, co umożliwi elastyczne zawieranie umów, byśmy pod tym względem nadal mogli być konkurencyjni. Nie można pozwolić na ograniczenie dopływu pracowników sezonowych z Ukrainy – mówił Maliszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM