Maliszewski: Kolejny nabór wniosków na wycofanie to wielkie rozczarowanie

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 10 kwietnia 2017 11:49

Maliszewski: Kolejny nabór wniosków na wycofanie to wielkie rozczarowanie Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej/ fot. PTWP

W zeszłym tygodniu (04.04) Agencja Rynku Rolnego rozpoczęła nabór wniosków na pozostałe ilości produktów do wycofania w ramach embargo. Niestety limit nieco ponad 340 ton jabłek i gruszek przepadł, ponieważ chętnych było zbyt dużo.

- Sadownicy nie mogli skorzystać z kolejnego naboru, bo limit (około 340 ton jabłek) spowodował, że ani jedno gospodarstwo sadownicze nie dostało takiej możliwości. Współczynnik wyniósł wiec 0 – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Jak mówi, to wielkie rozczarowanie, gdyż sytuacja cenowa jest nie najlepsza. - Można było, oczywiście "przerzucić" limit z innych produktów, lecz też byłby on niewielki. Kluczem były skuteczne negocjacje z Komisją Europejską, które widać zakończyły się porażką. To wszystko oznacza, że mechanizmu wycofywania w zasadzie nie będzie i przełoży się to niestety na pogorszenie sytuacji polskich sadowników, którzy od kilku lat objęci są zakazem sprzedaży do najważniejszego na świecie rynku w obrocie jabłkami, czyli rosyjskiego – tłumaczy Maliszewski.

Przeczytaj również: Wycofanie z rynku: Współczynnik przydziału dla m.in. jabłek wynosi 0,00

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM