Maliszewski: Do sądu w sprawie podatku od wycofanych owoców i warzyw (video)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 10 listopada 2015 15:17

Maliszewski: Do sądu w sprawie podatku od wycofanych owoców i warzyw (video) Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL)/ fot. PTWP

- Dziwi nas - sadowników - interpretacja Ministerstwa Finansów w sprawie podatku od wycofywanych z rynku owoców i warzyw. Nie zgadzamy się z nią. Jeżeli będzie potrzeba to skierujemy się do sądu w tej sprawie. Wydaje się, że wyrok powinien być na naszą korzyść – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł.

Maliszewski wyraża nadzieję, że finalnie rolnicy nie będą musieli odprowadzać podatku VAT od wycofanych owoców i warzyw. - Jako Związek Sadowników RP uważamy, że ten podatek nie powinien być naliczany. To nie jest transakcja, ani sprzedaż tylko mechanizm nadzwyczajny stosowany przez Komisję Europejską w sytuacjach kryzysowych – dodaje.

Jak tłumaczy, rolników korzystających z mechanizmu wycofywania owoców i warzyw z rynku dzielimy na płatników podatku VAT i rolników ryczałtowych. - Jeżeli interpretacja Ministerstwa Finansów okazałaby się właściwa, to VAT-owcy powinni go odprowadzić, ale ryczałtowcy – odzyskać – mówi. 

- Interpretacja Ministerstwa Finansów mówi, że podatek 23-proc. powinien być odprowadzony od całości przekazanych owoców i warzyw albo od części, czyli od owoców - 5 proc., od opakowania czy transportu - 23 proc. Widzimy tu pewną nielogiczność - komentuje prezes Związku Sadowników RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM