Maliszewski: Budżet państwa chce czerpać z unijnego mechanizmu wycofania z rynku (video)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 20 stycznia 2016 09:23

Maliszewski: Budżet państwa chce czerpać z unijnego mechanizmu wycofania z rynku  (video) Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł PSL/ fot. PTWP

- W tej chwili wygląda na to, że sadownicy muszą odprowadzić VAT od wycofywanych w roku ubiegłym i tym sezonie jabłek. Ministerstwo Finansów jest nieugięte w swojej interpretacji i cały czas mówi, że ten podatek powinien być naliczony i odprowadzony. My jesteśmy innego zdania – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Mirosław Maliszewski dodaje, że cały czas trwa korespondencja między Związkiem Sadowników RP a ministrem finansów w zakresie nie uznawania tego VAT-u jako podatku, który powinno się odprowadzać.

- Główną tezą, mówiącą o tym, że podatek nie powinien być odprowadzany jest fakt, że wycofanie owoców i warzyw z rynku nie było sprzedażą, tylko nadzwyczajnym mechanizmem pomocowym Unii Europejskiej. Trudno, żeby podatek VAT był naliczany od unijnej pomocy, tym bardziej że nie są w to zaangażowane pieniądze budżetowe więc czemu budżet państwa ma z tego mechanizmu czerpać korzyści obciążając producentów – komentuje Maliszewski. 

Wysokość podatku również jest niewiadomą. – Mamy trzy elementy składowe: jabłka, opakowanie i transport. Podatek od tych różnych elementów jest inny. Mamy również grupę rolników, którzy nie rozliczają VAT-u na zasadach ogólnych ale są rolnikami ryczałtowymi więc de facto oni powinni otrzymywać zwrot podatku z budżetu państwa. Jednak resort finansów w tym przypadku twierdzi, że taki zwrot się nie należy - apeluje prezes Związku Sadowników. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM