Maliszewski: Będziemy postulowali o wyłączenie sadowników z obowiązku rejestracji chłodni

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 16 lutego 2016 09:30

Maliszewski: Będziemy postulowali o wyłączenie sadowników z obowiązku rejestracji chłodni Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL)/ fot. PTWP

Do 14 marca sadownik posiadający chłodnię z kontrolowaną atmosferą musi zarejestrować swoje urządzenie chłodnicze. - To niestety kolejny obowiązek nakładany na sadowników. Mam nadzieje, że nie pójdą za tym dodatkowe opłaty, choć już sama konieczność korzystania wyłącznie z certyfikowanego serwisu spowoduje wzrost kosztów utrzymania chłodni - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

- Będziemy postulowali - jako Związek Sadowników RP - o wyłączenie nas z tego systemu, tak, jak kiedyś wyłączono nas z obowiązkowego systemu podatkowego w przypadku ciężarówek użytkowanych na potrzeby własnego gospodarstwa - zapewnia Maliszewski.

Jak mówi, chłodnie nie służą sadownikom przecież do zarabiania pieniędzy z tytułu przechowywania, a tylko do przedłużania podaży wytwarzanego przez nas produktu (owoców). - Inaczej jest w przypadku supermarketów, a nawet zwykłych sklepów, zakładów przetwórczych itp. Tam zysk stanowi marża handlowa. U nas tego nie ma - komentuje prezes Związku Sadowników RP. 

- Szkoda, że jakiekolwiek ministerstwo kilka tygodni temu nie skonsultowało z nami tego pomysłu i nie poinformowało o wprowadzanych przepisach. Przekazalibyśmy tą informację sadownikom i nie byłoby to dla nikogo zaskoczeniem. Nawiasem mówiąc Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma pełną wiedzę o naszych obiektach i w zasadzie to ona mogłaby za nas wykonać tę biurokratyczną pracę - mówi Mirosław Maliszewski. 

Od połowy stycznia do 14 marca 2016 r. sadownik posiadający chłodnię z kontrolowaną atmosferą jest zobowiązany zarejestrować urządzenie chłodnicze w Centralnym Rejestrze Operatorów. Rejestracji dokonać należy na stronie internetowej Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Mościckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM