Mała przetwórnia w małym gospodarstwie - dotacje na uruchomienie działalności

Autor: Józef Przybysz, www.sadyogrody.pl 04 października 2015 17:27

Mała przetwórnia w małym gospodarstwie - dotacje na uruchomienie działalności Coraz więcej konsumentów sięga po żywność "prosto od rolnika"; fot. shutterstock.com

Małe gospodarstwa nie muszą zniknąć z rynku - stabilny dochód może im zapewnić sprzedaż własnych przetworów z własnych produktów. Żywność "prosto od rolnika" kupuje coraz więcej ludzi, warto więc to wykorzystać i zacząć przetwarzać wyprodukowane przez siebie owoce, warzywa, ziarno czy mięso. Oczywiście po to, żeby sprzedawać bez pośredników. Tylko skąd wziąć pieniądze na przetwórnię?

Główne wsparcie finansowe kierowane jest do rolników nastawionych na zmianę profilu swojego gospodarstwa poprzez jego restrukturyzację. W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 umieszczono poddziałania: "Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw" oraz "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój". Pierwsze jest powiązane z drugim, bo w pierwszym są niewielkie pieniądze, a z drugiego można skorzystać tylko po złożeniu wniosku na pierwsze.

Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw

W ramach działania "Restrukturyzacja małych gospodarstw" znajduje się "Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej". Wsparcie jest skierowane do właściciela małego gospodarstwa, który chce obok produkcji roślinnej czy zwierzęcej uruchomić przetwórstwo (i sprzedaż) produktów rolnych.
Małe gospodarstwo to takie, którego wielkość ekonomiczna jest mniejsza niż 10 tys. euro. Wielkość ekonomiczna to średni dochód z hektara danej uprawy (wyjątek: grzyby jadalne - 100 m2), lub sztuki zwierzęcia hodowlanego (wyjątek: drób – 100 szt., pszczoły – 1 pień pszczeli) w ostatnich 5 latach razy ilość hektarów lub sztuk zwierząt.

Na restrukturyzację rolnik może dostać 60 tys. zł w dwóch ratach: pierwsza 80 proc. kwoty, druga 20 proc. kwoty. Warunkiem jest posiadanie biznesplanu którego realizacja ma zwiększy wielkość ekonomiczną gospodarstwa do poziomu przynajmniej 10 tys. euro. Zaczyna się z różnego poziomu, więc wprowadzone jest drugie kryterium - wzrost wielkości ekonomicznej ma być przynajmniej 20 procentowy.

Ważne - w ramach tego poddziałania nie uzyska się pieniędzy na plantacje roślin wieloletnich na cele energetyczne, hodowlę zwierząt laboratoryjnych, ryb akwariowych, psów i/lub kotów rasowych.

Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój

Rolnicy, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie w ramach "Pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej" mogą dostać dodatkowe pieniądze z poddziałania "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój".

To wsparcie finansowe jest refundacją 50 proc. kosztów kwalifikowalnych (kwalifikujących się do zwrotu). Minimalna kwota dotacji to 10 000 zł, maksymalna - 300 000 zł. Refundowane mogą być koszty budynków, urządzeń, oprogramowania, licencji, dokumentacji, biznesplanu itp. Nie znaczy to, że wszystkie koszty są kwalifikowalne – na przykład ubezpieczenie lisingu nie kwalifikuje się do zwrotu.
Ważne - pieniędzy z tego działania nie dostanie się na produkcję napojów winopodobnych (dosłownie – podobnych do wina, ale z mniejszej ilości soku) i winopochodnych (co najmniej 50 proc. wina w winie…), ani na ubój zwierząt w dużej skali.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM