Lubelskie: Rolnictwo największym sektorem zatrudniającym Ukraińców

Autor: Rzeczpospolita 13 lutego 2017 10:03

Lubelskie: Rolnictwo największym sektorem zatrudniającym Ukraińców Pracodawcy w województwa lubelskiego zgłosili w zeszłym roku zapotrzebowanie na ok. 78,6 tys. cudzoziemców, w przeważającej większości Ukraińców / fot. shutterstock

Pracodawcy w województwa lubelskiego zgłosili w zeszłym roku zapotrzebowanie na ok. 78,6 tys. cudzoziemców, w przeważającej większości Ukraińców – wynika z danych udostępnionych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie - informuje Rzeczpospolita.

O ile jednak w skali całego kraju największym sektorem zatrudniającym Ukraińców przestało być już rolnictwo (spadło na drugą pozycję), o tyle w woj. lubelskim wciąż to branża dominująca. Prawie 55 proc. (ponad 42 tys.) oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom złożonych tu przez pracodawców w zeszłym roku dotyczyło prac w sadach czy na roli.

– W tym roku zarejestrowaliśmy już 1620 oświadczeń. W całym 2016 r. było ich 16,5 tys., a w 2015 r. – 10,5 tys. – wylicza Dariusz Czarnowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu Lubelskim na łamach Rzeczpospolitej. Dodaje, że jakieś 98 proc. z nich składają szeroko rozumiane gospodarstwa rolne. Oferty z innych branż pojawiają się sporadycznie.

Podobnie jest w nieodległym Kraśniku, słynnym zagłębiu malinowym, gdzie w zeszłym roku do zbierania owoców potrzebnych było ok. 15 tys. Ukraińców. W porównaniu z 2015 r. daje to tylko niewielki wzrost, bo jak mówią w regionie, plantacji malin nie przybyło, więc i zbieraczy już więcej nie potrzeba.

Więcej w Rzeczpospolitej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM