Lubelskie: Grad zniszczył plony. Sadownicy domagają się odszkodowań

Autor: Dziennik Wschodni 14 sierpnia 2016 14:18

Lubelskie: Grad zniszczył plony. Sadownicy domagają się odszkodowań Obtłuczone, popękane, podziurawione – tak wygląda większość jabłek w sadach w Niedźwiadzie Dużej koło Łazisk (powiat opolski). / fot. shutterstock

Obtłuczone, popękane, podziurawione – tak wygląda większość jabłek w sadach w Niedźwiadzie Dużej koło Łazisk (powiat opolski). Sadownicy liczą na rządową pomoc. – Domagamy się odszkodowań, kolejne kredyty nas zabiją – alarmują gospodarze - informuje Dziennik Wschodni.

Potężna burza z gradem przeszła przez Niedzwiadę, Koło i Braciejowice we wtorek.

Tomasz Czyż, sekretarz gminy Łaziska mówi, że strat jest bardzo dużo. Dodaje, że zbierają od rolników oświadczenia dotyczące poniesionych strat. Szacują, że będą dotyczyć ok. 700 ha. Są to głównie plantacje malin, sady z jabłkami i uprawy chmielu i warzyw.

To nie pierwsza tegoroczna nawałnica, której skutkiem są hektary zniszczonych upraw.

Andrzej Gregorczyk, sadownik przyznaje, że starty ma duże, na poziomie 80-90 proc. Mówi, że zbiery jabłka, żeby je sprzedać jako przemysłowe. W środę na skupie płacili 26 groszy. Ale jak będzie w kolejnych dniach to nie wiadomo.

W gminie pracuje komisja szacująca straty w gospodarstwach. Na razie urzędnicy wojewody obiecują rolnikom preferencyjne kredyty. Ale niewykluczone, że ci, którzy ponieśli największe straty, mogą liczyć na rządowe odszkodowania.

Więcej w Dzienniku Wschodnim. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM