Łatwo manipulować rynkiem warzyw. Producenci chcą się organizować

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 12 maja 2016 09:31

Łatwo manipulować rynkiem warzyw. Producenci chcą się organizować Warzywa są najgorzej zorganizowanym rynkiem w Polsce. Obecnie tym rynkiem jest bardzo łatwo manipulować / fot. shutterstock

- Mamy bardzo dużo spraw do załatwienia, ponieważ warzywa są najgorzej zorganizowanym rynkiem w Polsce. Obecnie tym rynkiem jest bardzo łatwo manipulować – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Łuska, prezes Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak dodaje prezes ZPPRP, rozporządzenie  Komisji Europejskiej nr 302 z 2012 r. podcięło skrzydła          organizacji rynku owocowo-warzywnych dlatego, że całkowicie wycofano wsparcie dla organizacji i grup producentów owoców i warzyw. - Obecnie możliwa jest organizacja producentów, ale bez żadnego wsparcia. Kraje starej unii skorzystały  już ze wsparcia i  zdążyły się zorganizować. W Polsce rynek owoców jest zorganizowany może w blisko 25 proc., natomiast w przypadku rynku warzyw organizacja jest na poziomie poniżej 10 proc. Sytuacja taka jest żenująca – przyznaje Mirosław Łuska.

- Chcemy, żeby rynek owoców i warzyw mógł się organizować w jakiejkolwiek formie. Przez ostatnie  lata transformacji wmawiano nam, że żywność  powinna podlegać działaniom wolnego rynku. Żywność  natomiast nie może być wolnorynkowa z prostej przyczyny. Jeśli cena papryki spadnie dwukrotnie, to konsumpcja nie wzrośnie dwukrotnie, a  co najwyżej o 10-15 proc. Każdy z nas ma konkretny żołądek i nie zje dwa razy tyle. Tak samo w przypadku wzrostu cen. Jeśli ziemniaki podrożeją czterokrotnie, to konsumpcja spadnie powiedzmy o 15-20 proc., ponieważ w dalszym ciągu coś musimy jeść. Nie mogą w tym wypadku działać mechanizmy wolnorynkowe – tłumaczy Paweł Myziak, producent papryki, członek Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak mówi Paweł Myziak, obecnie produkujemy, ale już nie przetwarzamy. - Nadzieje producentów związane z tym, że grupy producentów staną się silnymi podmiotami i partnerami dla sieci wielkopowierzchniowych,  firm przetwórczych, trzeba będzie odłożyć na kilka lat, a może już na zawsze.  Dopiero co stworzone dużym wysiłkiem grupy i organizacje producentów stały się bowiem celem ataków instytucji unijnych, a po części także instytucji krajowych. Czarny PR,  jaki towarzyszy grupom już od kilku lat, zaczyna przynosić negatywne efekty. Istotą problemu są błędy popełnione przez administrację w dotychczasowym procesie organizowania się producentów. Ciężko wyrokować w tej chwili, czy błędy te były zamierzone, czy też zostały popełnione bardziej z braku kompetencji i braku spójnych działań urzędników odpowiedzialnych za obszar rynków rolnych na forum instytucji EU. Diagnoza nie jest prosta, ale przyczyn złej sytuacji, w której znajdują się obecnie grupy i organizacje producentów jest wiele – dodaje.

- Producenci organizowali się zgodnie z obowiązującym prawem, ale w wyniku ustaleń unijnych audytów i wyjaśnień składanych audytorom przez naszą administrację, niektóre z grup zaczęły być postrzegane przez instytucje jako podmioty, którym nie przysługiwało korzystanie z pomocy finansowej. Muszą udowadniać teraz swoją niewinność, nie mając pewności, że ostatecznie zostanie przyznana im racja. Sytuacja ciągłych kontroli, wywieranej presji poprzez wdrożony Program Działań Naprawczych, trudności w handlu związane z embargiem rosyjskim powodują, że już uznane organizacje nie chcą realizować programów operacyjnych (jak dotąd na około 200 uznanych organizacji producentów owoców i warzyw, zaledwie 19 z nich podjęło się trudu opracowania i przedłożenia do zatwierdzenia programu operacyjnego, ), co wiąże się z podejmowaniem nowych zobowiązań. Jednocześnie, coraz więcej uznanych organizacji zastanawia się, czy dalej pozostawać w systemie krajowej wspólnej organizacji rynków owoców i warzyw, czy może w obliczu narastających trudności ulec pokusie i odsprzedać organizację/grupę producentów zainteresowanym podmiotom z kapitałem zagranicznym – tłumaczy Paweł Myziak.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM