Łąki trzeba wykosić do końca lipca, lecz z dotrzymaniem terminu mogą być problemy

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 28 lipca 2017 11:57

Łąki trzeba wykosić do końca lipca, lecz  z dotrzymaniem terminu mogą być problemy fot. Anna Kobus

Do 31 lipca rolnicy otrzymujący za TUZ dopłaty bezpośrednie muszą bezwzględnie wykosić swoje łąki, a po okresie maksymalnie 2 tygodni od pokosu zebrać ściętą biomasę. Jeżeli rolnik z przyczyn od niego niezależnych (np. zalanie łąki, niemożność wjechania ciężkim sprzętem) nie może wykonać pierwszego pokosu w tym terminie, musi o tym fakcie poinformować PB ARiMR. W przeciwnym przypadku grożą mu sankcje.

Przypominamy, że rolnicy, którzy zgłosili swoje łąki do dopłat bezpośrednich mają obowiązek wykosić swoje łąki i usunąć ściętą biomasę, co najmniej raz w roku w terminie do 31 lipca.

W tym roku wielu producentów rolnych może z dotrzymaniem tych terminów mieć kłopot. Lokalnie zwłaszcza te łąki, które są położone przy zbiornikach wodnych bywają zalane lub tak podmokłe, że żaden rolnik nie zdecyduje się na wjechanie w taki grząski grunt, ciężkim sprzętem. Wówczas o takich problemach należy poinformować ARiMR na stosowanym oświadczeniu (do pobrania w BP lub na stronie ARiMR - Oświadczenie o wystąpieniu szkody w uprawach ). W taki sposób „usprawiedliwiamy” się z zaistniałej siły wyższej. Oświadczenie to wymaga od producenta poświadczenia tego faktu przez przynajmniej dwóch świadków (np. sąsiadów).

Dzięki takiemu postępowaniu można uniknąć sankcji, która została by nałożona podczas ewentualnej kontroli na miejscu.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM