KUPS: Projekt ustawy o prawie wodnym dyskryminuje branżę sokowniczą!

Autor: MB; www.sadyogrody.pl 10 lipca 2016 15:08

KUPS: Projekt ustawy o prawie wodnym dyskryminuje branżę sokowniczą! fot. Fotolia

- W imieniu członków Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków złożyliśmy w Ministerstwie Środowiska, Rozwoju i MRiRW stosowne pismo z protestem dyskryminacji branży sokowniczej i napojowej - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl i www.sadyogrody.pl Barbara Groele, sekretarz generalna Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

Opłaty dla branży sokowej i napojowej są blisko 12 krotnie wyższe od stawek dla pozostałej części branży spożywczej. Opłata dla producentów napojów staje się wręcz opłatą sankcyjną wymierzoną w wybraną branżę.

- Nie rozumiemy podstaw takiego rozwiązania. Skoro autor projektu ustawy zdecydował się na obniżenie stawek maksymalnych opłat, to powinien odpowiednio, proporcjonalnie, obniżyć również stawki dla branży sokowniczej i napojowej - mówi Barbara Groele.

I zwraca uwagę, na fakt wyłączenia z podwyższonych opłat dla branży napojowej producentów wody pitnej (źródlanej, stołowej itd.), którzy przecież pod względem zużycia wody nie różnią się od producentów soków i napojów. - Wprowadzenie ustawy w proponowanym kształcie znacznie pogorszy konkurencyjność polskich produktów sokowniczych wykorzystujących polskie owoce i warzywa do ich produkcji - twierdzi sekretarz generalna Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

Jej zdaniem dyskryminacja branży sokowniczej i napojowej, stanowiącej istotną część polskiego przemysłu spożywczego skutkować będzie drastycznym zwiększeniem kosztów produkcji, a w konsekwencji prowadzić może do ograniczenia produkcji.  

- Jest to niezrozumiałe, gdyż wbrew potocznym mniemaniom produkcja napojów charakteryzuje się względnie niskim zapotrzebowaniem na wodę (w stosunku do wielkości produkcji wyrobów gotowych) w porównaniu do innych gałęzi przemysłu spożywczego - mówi Barbara Groele.  

Polscy producenci soków i napojów to w większości firmy stosujące najnowocześniejsze technologie produkcyjne, dlatego - zdaniem ekspertki KUPS - nie można oczekiwać wdrożenia innowacji technicznych prowadzących do oszczędności poboru wody, które być może było zamiarem legislatorów określających drastycznie wysokie stawki dla naszej branży

- W naszej ocenie stawki proponowanych opłat, z uwagi na ich nawet kilkaset razy wyższy poziom, naruszają zasadę proporcjonalności i spowodują znacznie mniejszą rentowność polskiego przemysłu spożywczego, a szczególnie branży napojowej, w tym sokowniczej.  Dalekosiężne skutki społeczne i gospodarcze regulacji wprowadzającej tak wysokie obciążenia będą negatywne. Dotyczy to zarówno przetwórców  żywności, którzy będą ograniczać produkcję w kraju i poszukiwać innych atrakcyjnych rynków przetwórczych jak i samych rolników w szczególności upraw sadowniczych i warzywniczych gdzie zużycie wody do nawadniania jest bardzo wysokie. Widzimy zatem duże zagrożenie zmniejszenia zapotrzebowania przetwórstwa na owoce i warzywa ze względu na podniesienie kosztów ich produkcji jak i kosztów ich przetworzenia. Obawiamy, że nagłe podniesienie opłat za wodę może doprowadzić do załamania naszej branży sokowniczej i napojowej - apeluje Barbara Groele.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca 2016 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nowy tekst projektu ustawy Prawo wodne, który zmienia wcześniej projektowane i ogłoszone w w kwietniu br. stawki opłat dotyczące zarówno poboru wody, jak i ścieków. Dla przemysłu spożywczego, rolnictwa i hodowli ryb Ministerstwo Środowiska ustanowiło specjalne stawki opłaty – nieco niższe od tych planowanych w kwietniu. Bez zmian pozostają stawki opłat dla producentów napojów.

Dla przemysłu spożywczego Ministerstwo Środowiska ustanowiło specjalne wysokości opłat wynoszące odpowiednio 0,70 zł za 1 m3 pobranej wody podziemnej (w projekcie z kwietnia było to 2,10 zł) oraz 0,35 zł za 1 m3 pobranej wody powierzchniowej (vs. 1,05 zł w poprzednim projekcie). Takie same stawki będą obowiązywać także za pobieranie wody do celów produkcji wyrobów tytoniowych oraz handlu hurtowego i detalicznego.

Dodatkowo opodatkowani zostaną producenci wód i napojów stawkami w wysokości 8,20 zł za 1 m3pobranej wody podziemnej oraz 4,10 zł za 1 m3pobranej wody powierzchniowej. Te stawki nie zmniejszyły się porównując z projektem ustawy z kwietnia br. Jak już alarmowała Polska Federacja Producentów Żywności, oznacza to praktycznie 80-krotny wzrost kosztów zużycia wody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM