KSPCP: Umowy kontraktacyjne jedyną szansą na poprawę sytuacji 'porzeczkowców'

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 15 lutego 2016 12:22

KSPCP: Umowy kontraktacyjne jedyną szansą na poprawę sytuacji 'porzeczkowców' Polska jest liderem w produkcji owoców czarnej porzeczki, jednak co roku, sytuacja plantatorów jest wielką niewiadomą/ fot. shutterstock

Polska jest liderem w produkcji owoców czarnej porzeczki, jednak co roku, sytuacja plantatorów jest wielką niewiadomą. To jeden z sektorów, którzy charakteryzuje się dużą niestabilnością. Dotychczas brakowało zdecydowanych działań ze strony rządu w celu ustabilizowania tego rynku, jednak nowy resort rolnictwa zapewnia zdecydowania działania. Co na to stowarzyszenie reprezentujące ‘porzeczkowców’?

- Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek uważa zapowiedź resort rolnictwa o wprowadzeniu obowiązkowych umów kontraktacyjnych na dostawę do przemysłu przetwórczego m.in. owoców miękkich jako jedyną szansę i jedyne rozwiązanie na dzisiaj, które może tą trudną sytuację plantatorów poprawić. Jednak pod warunkiem, że „obowiązkowe” będzie miało znaczenie dosłowne – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Stanisław Trzonkowski, członek zarządu KSPCP.

Dodaje, że poza bezwzględnym obowiązkiem sporządzania pisemnych umów na zakup owoców nieodzownym jest określenie tzw. ceny minimalnej (ustalonej na podstawie wspólnego wyliczenia kosztów produkcji 1 kg porzeczki przez IERiGŻ i KSPCP), poniżej której umowy nie mogłoby być sporządzane (naszym zdaniem 3 lata) oraz wyznaczenie daty, do której umowy te w danym roku miałyby być zawierane.

Przeczytaj również: Jak nowy resort rolnictwa zamierza pomóc plantatorom czarnych porzeczek?

- Również użyte przez przedstawiciela resortu rolnictwa sformułowanie „surowiec o określonych parametrach” powinno oznaczać towar spełniający warunki określone w przepisach o bezpieczeństwie żywnościowym zarówno pod względem jakościowym, jak i źródeł jego pochodzenia – komentuje. Ponadto, KSPCP deklaruje udział w pracach przy tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM