KRIR za utrzymaniem wymogu zamieszkiwania 5 lat w gminie przy zakupie ziemi

$data.author.description Autor: Farmer.pl 20 marca 2017 13:58

KRIR za utrzymaniem wymogu zamieszkiwania 5 lat w gminie przy zakupie ziemi fot. shutterstock

Krajowa Rada Izb Rolniczych pozytywnie oceniła funkcjonowanie przepisów dotyczących sprzedaży ziemi i sprzeciwiła się wprowadzaniu do nich zmian, polegających na zniesieniu obowiązku zamieszkiwania przez rolnika od 5 lat w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodząca w skład gospodarstwa rolnego - informuje farmer.pl.

Wymóg „zamieszkiwania przez okres co najmniej 5 lat w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodząca w skład gospodarstwa rolnego i prowadząca przez ten okres osobiście to gospodarstwo” został wprowadzony, aby zapobiec procederowi wykupu gruntów przez osoby nie będące w rzeczywistości rolnikami indywidualnymi. To ograniczenie spełnia swoje funkcje, wpływa na konkurencyjność lokalnych producentów rolnych i jest akceptowalne przez lokalną społeczność - podaje KRIR w opinii do projektu ustawy Kukiz`15 o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Warto podkreślić, że KRIR pozytywnie ocenia obecne uregulowanie zasad sprzedaży ziemi. „Naszym zdaniem aktualne zapisy dotyczące przedmiotu zmiany na dzień dzisiejszy dostatecznie chronią interesy polskich rolników w tym zakresie i umożliwiają poprawę funkcjonowania systemu obrotu nieruchomościami z ZWRSP” – podano w opinii, dodając że obecne „ograniczenie spełnia swoje funkcje, wpływa na konkurencyjność lokalnych producentów rolnych i jest akceptowalne przez lokalną społeczność.

Więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM