KRIR chce dialogu z rządem - "nie pod presją i nie na ulicach"

$data.author.description Autor: MP, Farmer.pl 28 stycznia 2015 16:01

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wystosował list do premier Ewy Kopacz, w którym prosi o rozpoczęcie "dialogu społecznego z rządem", który będzie przebiegał "nie pod presją i nie na ulicach", gdyż zauważa "nie do końca pozytywne nastroje społeczeństwa z obszarów wiejskich", wykorzystywane przez "organizacje i związki często nie reprezentujące rolników, które tworzą ogólnopolskie i lokalne komitety protestacyjne".

"Jesteśmy świadomi, że Rząd Polski będzie kierował się dyscypliną, a nie rozdawnictwem, niezależnie od wysuwanych postulatów, ale jesteśmy przekonani, że istnieją rozwiązania możliwe do zaakceptowania przez obie strony" - napisał Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, w liście datowanym 26 stycznia 2015 r., skierowanym do premier.

Natomiast 21 stycznia Szmulewicz zwrócił się do ministra Marka Sawickiego o informację na temat działań podjętych w związku z zapowiadanym porozumieniem francusko-rosyjskim w sprawie zniesienia embarga na wieprzowinę. Dwa dni później wystosował w tej sprawie pismo do Copa.

Wczoraj KRIR nadesłała informację prasową, w której "odcina się zdecydowanie od działań prezentowanych przez Przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomira Izdebskiego" i stwierdza: "Uważamy, że w Polsce brakuje dobrych przepisów regulujących działanie związków zawodowych, dlatego tą sprawę należy uregulować. Przyjęcie w nazwie Rady Krajowej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych może rolników wprowadzać w błąd. Należy wyjaśnić, jakie organizacje przystąpiły do Porozumienia?"

Wiktor Szmulewicz wskazuje w informacji taką drogę działania wobec trudności w rolnictwie:

"Z uwagi na członkostwo Polski w Unii Europejskiej polskie organizacje powinny wspólnie walczyć na forum Copa-Cogeca, a Rząd Polski na Radzie Europy, aby podjąć wspólne kroki wszystkich krajów Europy, które łagodziłyby tak duże rozregulowanie rynków rolnych związanych z sytuacją polityczną na Ukrainie i wystąpieniem wirusa ASF w Polsce i w innych krajach nadbałtyckich. Należy również podjąć działania krajowe przez Rząd Polski, łącznie z odpowiednim skierowaniem środków np. z PROW na wsparcie określonych produkcji rolniczych oraz inną możliwą pomoc krajową."

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM