Kredyty dla rolników oczekujących na dopłaty bezpośrednie będą obciążeniem dla budżetu?

Autor: www.money.pl/www.sadyogrody.pl 26 stycznia 2016 15:21

Kredyty dla rolników oczekujących na dopłaty bezpośrednie będą obciążeniem dla budżetu? Zgodnie z pomysłem resortu rolnictwa, utworzona ma zostać linia kredytowa, w ramach której siedem banków będzie udzielać z własnych środków kredyty obrotowe na okres do 6 miesięcy/ fot. shutterstock

"Część gospodarstw rolnych może mieć problemy z utrzymaniem płynności finansowej" - ostrzega resort rolnictwa w złożonym projekcie rozporządzenia w sprawie specjalnych kredytów dla rolników, które mają tymczasowo zastąpić opóźniającą się realizację dopłat bezpośrednich - informuje money.pl.

Zgodnie z pomysłem resortu rolnictwa, utworzona ma zostać linia kredytowa, w ramach której siedem banków będzie udzielać z własnych środków kredyty obrotowe na okres do 6 miesięcy. Rolnik miałby ponieść tylko koszty prowizji, a za oprocentowanie kredytów ma płacić ARiMR. Jak wyliczyło ministerstwo, dla Agencji będzie to 42,3 mln zł.

W poniedziałek do przedstawionego projektu zastrzeżenia złożyło Ministerstwo Finansów, które napisało, że "poważne wątpliwości budzi kalkulacja w obszarze dopłat do oprocentowania kredytów". Co ciekawe, MF pisze, że akcja kredytowa ma wynieść 3 mld zł, choć w projekcie resortu rolnictwa mowa jest o kwocie 2 mld zł. MF ma także wątpliwości, czy plan pomocy finansowej dla rolników nie będzie stanowił obciążenia dla budżetu państwa.

Z kolei Rządowe Centrum Legislacji ma "zasadnicze wątpliwości" w związku z tym, że projekt pomocy finansowej dla producentów rolnych dotyczy wyłącznie tych rolników, którzy złożyli wnioski o przyznanie jednolitej płatności obszarowej za 2015 rok. RCL zwraca uwagę, że w projekcie pominięto tych rolników, którzy złożyli wnioski o dopłaty do zwierząt lub do powierzchni upraw. Pomocy nie przewidziano też dla młodych rolników, którym przysługują dopłaty.

Czytaj więcej w serwisie money.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM