Kosowo: Aresztowano 6 osób ws. fałszerstw w obrocie ziemią

Autor: PAP 28 kwietnia 2016 13:46

Policjanci z unijnej misji EULEX w Kosowie przeprowadzili w środę zakrojoną na szeroką skalę operację przeciwko albańsko-serbskiej siatce przestępczej zajmującej się fałszerstwami w obrocie ziemią. Aresztowano łącznie sześć osób.

Prokuratura poinformowała, że Azem Syla, deputowany Demokratycznej Partii Kosowa, uważany za "mózg" grupy, jest na wolności "pomimo wysiłków kosowskiej policji usiłującej odnaleźć go od 10 dni".

54-letni Syla był w latach 1998-99 jednym z przywódców Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK) walczącej o niepodległość tej ówczesnej prowincji Serbii.

W tej największej w tym roku operacji przeciwko przestępczości zorganizowanej uczestniczyło ok. 350 zamaskowanych policjantów, którzy w przeszukali 42 miejsc w całym Kosowie.

"Śledztwo dotyczy zorganizowanej na szeroką skalę grupy przestępczej, działającej do dziś od 2006 roku, złożonej z obywateli Kosowa i Serbii, kierowanej przez Azema Sylę. Chodzi o przestępczość zorganizowaną, pranie brudnych pieniędzy, nadużywanie stanowisk służbowych, fałszowanie dokumentów urzędowych oraz dawanie i otrzymywanie łapówek" - poinformowała w oświadczeniu misja EULEX.

W sprawę zamieszani są urzędnicy i biznesmeni, którzy kupowali i sprzedawali państwowe grunty w strefie przemysłowej w pobliżu stolicy Kosowa, Prisztiny. Nabywali oni grunty tanio, a potem sprzedawać je z zyskiem, w wyniku czego skarb państwa stracił 30 mln euro przychodów.

Eulex, utworzony po ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości od Serbii w 2008 roku, prowadzi sprawy zbrodni wojennych w Kosowie, lecz zajmuje się również najbardziej drażliwymi sprawami korupcji i przestępczości zorganizowanej, w które zamieszani są mi.n. byli albańscy partyzanci, uważani przez pobratymców za bohaterów walki o kosowską państwowość.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM