Kościół zostanie wyłączony spod ustawy ws. obrotu ziemią?

Autor: tvn24bis.pl / PAP 31 marca 2016 09:13

Kościół zostanie wyłączony spod ustawy ws. obrotu ziemią? Posłowie opozycji oraz PiS zgłosili 53 poprawki do projektu ustawy o obrocie ziemią; fot. shutterstock.com

Kościół katolicki i związki wyznaniowe najprawdopodobniej zostaną wyłączone spod ustawy ws. obrotu ziemią. Oznacza to, że chcąc handlować ziemią nie będą musiały spełniać przepisów nowej ustawy. Poprawkę zgłosił poseł PiS Krzysztof Ardanowski. Została ona przyjęta podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. W piątek ustawa będzie głosowana na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Podczas środowego posiedzenia komisji rolnictwa i rozwoju wsi posłowie opozycji oraz PiS zgłosili 53 poprawki do projektu ustawy. Największe emocje wzbudziła zmiana, która wyłącza spod ustawy Kościół Katolicki.

Prawo i Sprawiedliwość chce bowiem, by nabywcą nieruchomości rolnej mógł być nie tylko rolnik indywidualny, ale również związki wyznaniowe, w tym Kościół katolicki.

W obecnym projekcie ustawy taki wyjątek przewidziano bowiem tylko dla "osoby bliskiej zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa lub działającej na jego rzecz Agencji".

PiS chce by do ustawy dodano zapis mówiący, że spod nowych przepisów wyłączone byłyby "osoby prawne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania". To treść przyjętej w środę poprawki, a zgłoszonej w imieniu KP PiS przez posła Krzysztofa Ardanowskiego.

Przepadły tymczasem wszystkie poprawki opozycji. W piątek ustawa będzie głosowana na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM